Dondurulmuş gıdalar güvenli mi?

0

Dondurulmuş gıdalar, besin değerini kaybeder, katkı maddeleri eklendiği için taze gıdalar kadar besleyici değil midir sizce?

Gıdaların muhafaza edilmesi için en iyi yöntem derin dondurmadır. Bu yöntemde gıdalar en az -18 dereceye maruz bırakılır. Çok düşük sıcaklıklara maruz kalan gıdaların büyük bir kısmı buz tutar. Bu durumda gıdanın içerisindeki mikroorganizmalar kısmen yok olur ya da görevlerini yerine getiremez. Bozulmamasının sebebi budur.

Dondurma işlemi hızlı olmalı

Gıdanın görünüşünün, tadının, yapısının daha iyi korunabilmesi için dondurma işlemi hızlı olmalıdır. Tüketileceği zamana kadar sıcaklığının korunması gerekir.

Saklanma koşulları önemli

Dondurulmuş ürünler için uygun çantalar kullanılması, marketten çıkmaya yakın dondurulmuş gıdanın alınması, evdeki dondurucuya hemen yerleştirilmesi gereklidir. Etiketindeki saklanma koşullarına dikkat edilmelidir.

Katkı maddelerinden korkmayın

Derin dondurma işleminde katkı maddeleri çoğunlukla kullanılmaz, ya da zararsız polifosfatlar kullanılır. Bu yöntemle mevsim sebze ve meyvelerini diğer mevsimlerde tüketme olanağı bulunuyor. İsraf önlenebiliyor. Zamandan tasarruf edilebiliyor. Süreç doğru bir şekilde yürütüldüğünde sağlıksız gıdalar olacağını söylemek mümkün değil.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here