Dugin-muhiplerine müjde: O da Trump’ı seviyor; WSJ’ye “Amerika’nın Putin’i o, Avrasya bizim olacak..” demiş..

0

15 Temmuz’da darbe olacağını 1 gün önce bulunduğu Ankara’da siyasilerle paylaştığı iddia edilen Rus ideolog Alexander Dugin bu defa Trump’ın ABD’ye başkan seçilmesiyle gündemde.

ABD’nin en çok satan gazetesi Wall Street Journal’a (WSJ) konuşan Dugin, “Onun seçimi bizim için sevinç kaynağı, mutluluk” demiş ve eklemiş: “Anlamalısınız; bize göre o Amerika’nın Putin’i…”

“O bir realist; realist demek, kendi ülkesinin iç işleriyle uğraşıp Avrupa ve Ortadoğu’yu kendi hallerine barışa bırakmak demek.. Ukrayna ve Suriye ile ABD’nin ne işi var?” diye soruyor Dugin…

Bir diğer dediği de şu: “Üç ana eksen var: “Biri ABD-İngiltere ekseni. Diğeri Avrupa. Üçüncüsü de Rusya, Şii İran ve Doğu Avrupa’nın bazı bölümlerini içine alan Avrasya ekseni. Avrasyacılık ABD’nin bütün gücüyle zorladığı küreselleşmeye karşı bir savunma hattıdır; tabii ABD geri adım atarsa, biz o hedefe daha demokratik biçimde ulaşabiliriz.”

Trump Pazartesi günü Putin’le bir telefon görüşmesi yapmış ve muhatabına Moskova ile ‘güçlü ve kalıcı bir ilişki’ kurma niyetinde olduğunu söylemişti.

 

Putin aklının yarısı diye bilinen Dugin’in sözleri yol gösterici olacaksa, Rusya’nın niyeti ABD’yi geriletmek ve onun boşalttığı yerlerde sözünü dinletmek…

Kaynak: Wall Street Journal

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here