Dünya Bankası –ve BM– uyarıyor: Gazze 2020’de ‘oturulamaz’ hale gelecek; içilecek su kalmıyor çünkü..

0

Dünya Bankası’nın Türkiye’nin büyüme oranı öngörüsünü düşürdüğünü 2 gün önce haberleştirmiştik; gazetelerin internet sitelerine bugün yeni geçti (Hürriyet için).

Şimdi bir başka Dünya Bankası haberi veriyoruz; bu Gazze ile ilgili ve Gazze ile ilgili her şey bizi de ilgilendirdiği için..

Bakalım bu haber gazetelerde haber olacak mı?

Dünya Bankası (WB) Gazze’deki durumun ‘alarm’ düzeyinde olduğunu açıkladı.

Bankanın su kaynakları ve sağlık uzmanı Adnan Ghosheh, WB tarafından yapılan resmi açıklamada, Gazze’de içilebilecek suya ancak halkın yüzde 10’unun erişimi olduğunu söylüyor.

Gazze’nin altında doğal kaynak suyu varmış, ama 1990’ların sonundan başlayarak çok su çekilmiş ve onun yerini deniz suyu almış; şimdi 150 kadar firma denizsuyunu fitreleyip içme suyu diye satıyormuş. “Bu hem pahalı, hem de içilebilecek su tanımına tam anlamıyla uygun değil” diyor Ghosheh.

Ambargo altındaki Gazze’ye 1993 Oslo Anlaşması’bnın yüklediği su taşıması şartını İsrail sınırlı biçimde yerine getiriyomuş, bu da Gazze nüfusuna hiç yeterli değilmiş…

İçilebilecek su sağlanması için uluslararası projeler de Gazze’de yeterince elektrik üretilemediği için.. geciktiriliyormuş..

Reklam

Gazze’ye yönelik bitip tükenmeyen İsrail saldırıları da oradaki su tesislerini tahrip etmiş…

Ambargolar yüzünden Gazze şeridinde yaşayan Filistinliler’den 1 milyon 800 bini fukaralık çizgisinin altında, çoğu da işsizmiş…

Bunların çoğunu bilmiyor değilldik, ama Ghosheh’nin şu uyarısı bizim için de yeni: Birleşmiş Milletler Gazze’nin 2020 yılında ‘oturulamaz’ hale geleceğini bildirmiş; Ghosheh, “Ben de öyle görüyorum” demekte.

Kaynak: Ma’an News Agency

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here