Dünya Basın Özgürlüğü günüydü ama kutlayamadık

0

‘Toplumun ekonomik temeli bağımsız ve devletten ayrı olmadıkça ve gücü elinde tutanların kendilerini sınırlandırmaları desteklenmedikçe bireysel özgürlük uzun ömürlü olmaz’ der Philip Vander Elst.

‘3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ydü.

Basın özgürlüğü günüydü ama açıkça söylemem gerekirse bu özel ve önemli günü kutlayamadık. Basın özgürlüğü gününü çok daha iyi anladık ama kutlayamadık. Bunun sebebi de ülkemizde ‘basın özgürlüğü ’nün olmaması ve basının özgürlükten mahrum bırakılması.

Ülkemizin dünya ülkeleri arasındaki sıralamadaki yerinin ne olduğuna bir bakalım mı?

2021 yılı basın özgürlüğü endeksinden ülkemiz 180 ülke arasında 153. Sırada. Acıdır ki, ilk 100 ülke arasında bile değiliz.

Basının özgür olmaması demek ülkede yaşayan vatandaşların ‘objektif’ haber alma haklarının da olmaması anlamına geliyor.

Objektif haber alamayan vatandaşlar, yanlı ve sübjektif haberlerle basın özgürlüğünü kaldıran kesimin düşünce tarzını kabul etmek zorunda kalıyorlar. Toplumsal tepkilerin neden gerektiği kadar yapılmadığını sorgulayanlar, ülkede yaşayan vatandaşları suçlayabilirler. Ama vatandaşların suçu yok çünkü gelişmelerden haberleri olmuyor ya da aktarılan yanlış bilgilerle ve yalan haberlerle algılarıyla oynanıyor.

CHP’nin sürekli olarak yönelttiği bir soru var: ‘128 milyar dolar nerede?’

Halka ait olan bu kadar yüksek miktardaki paranın akıbetiyle ilgili objektif haberlere ulaşamıyoruz mesela.

Nerede ve ne oldu?

Gazeteciliğin olmazsa olmaz soruları arasında olan ‘Nerede’ sorusuna cevap bulunamıyor.

Siyasi iktidarın tarafında olan basın-yayın bu soruyu ya sümenaltı ediyor ya da başka şekilde cevap vererek hedef saptırıyor. Yanlış bilgilerle haber bombardımanına maruz kalan vatandaş ise cevabını hala daha öğrenemediği bu konu hakkında çok da fikir yürütmek istemiyor.

Şöyle bir durum da var tabi.

Basın’ın özgür olmadığı bir ülkede acaba insanlar özgür müdür?

Basın özgürlüğünde 153. Sıradaysak, vatandaş yani birey özgürlüğünde kaçıncı sıradayız?

2021 yılı itibariyle Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın verilerine göre;

43 gazeteci cezaevinde.

6 gazeteci gözaltında iken darp edildi.

322 basın kartı da iptal edildi.

Özgürlük ve insan hakları söylemiyle iktidara gelen Ak Parti’nin MHP ile koalisyon kurarak ülkeyi yönettiği şu günlerde yaşadığımız tablo bu.

Gelin isterseniz listedeki diğer ülkelere bir göz atalım.

Basın özgürlüğünün en iyi olduğu ülkelerden ilk on tanesi:

Norveç,

Finlandiya,

İsveç,

Danimarka,

Kosta Rika,

Hollanda,

Jamaika,

Yeni Zelanda,

Portekiz,

İsviçre.

Ülkemizdeki gibi ‘basın özgürlüğü’nün olmadığı ülkelere bir göz atalım.

150. Rusya (Şaşırdık mı? Hayır)

151. Honduras

152. Bangladeş

153. Türkiye

154. Brunei

155. Kazakistan

177. sırada da Çin var.

Basın’ın özgür olmasını istememek aslında saklanan bazı gerçekler var ve onların da ortaya çıkmasını istemeyenler var demektir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çok güzel bir sözüyle bitireyim.

Özgürlükten doğan bunalımlar ne kadar büyük olursa olsun, hiç biz zaman fazla baskının sağladığı sahte güvenlikten daha tehlikeli değildir’.

‘Mustafa Kemal Atatürk’

Sevgi ve Bilgiyle kalın

Önceki İçerikKaybedilen Heykeller- Yitirilmiş Değerlerimiz
Sonraki İçerik2 kurt yavrusu korumaya alındı..
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen Sinan Eskicioğlu evli bir çocuk babasıdır. Almanca, İngilizce bilen yazarın şimdiye kadar yayınlanmış olan beş kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here