Dünya çapında operasyon.. 150 gözaltı

0

Avrupa Polis Teşkilatı Europol, ‘yüksek profilli hedef’ olduğu belirtilen Dark Web kullanıcılarına dünya çapında operasyon düzenlendi.

ABD, Avustralya, Almanya ve İngiltere’nin yanı sıra Hollanda, Fransa, İsviçre, İtalya ve Bulgaristan’da toplam 150 kişi gözaltına alındı. Operasyonda 45 adet silah, 31 milyon dolar nakit ve kripto para ile 234 kilogram uyuşturucu ele geçirildi.

Europol, ocak ayında düzenlendiği operasyon ile Dark Web’in en büyük pazarı Dark Market’i çökertmişti. İnternet üzerinde yalnızca özel yazılımlarla erişilebilen ve şifreyle girilen ağlarda barındırılan siteler topluluğuna verilen isim olan Dark Web, çoğunlukla silah ve uyuşturucu ticareti yapanlar, bilgisayar korsanları ve aşırılık yanlıları tarafından kullanılıyor.

Uluslararası Polis Teşkilatı Interpol ise Avrupa Birliği’nin (AB) Sınır Güvenlik Ajansı Frontex ile Akdeniz limanlarında ve havaalanlarında suç şebekelerine karşı ortak operasyon gerçekleştirdi. “Neptune II” kod adıyla düzenlenen operasyonlarda, Güney Avrupa ve Kuzey Afrika’da 650 bin kontrol gerçekleştirildi.

Kaçak göçün yoğun olduğu bu bölgede yapılan operasyonlar sonucu önemli miktarda uyuşturucu ve silah ele geçirilirken 29 kişi tutuklandı. Tutuklananlardan bir Cezayir vatandaşının terör suçlamalarıyla “kırmızı bültenle” Interpol tarafından arandığı ortaya çıktı.

Tutuklananlar arasında kaçakçılık, insan tacirliği, cinsel şiddet gibi suçlardan arananlar da bulunuyor. Frontex ile birlikte Dünya Gümrük Örgütü’nün de destek verdiği operasyonlar, yaz aylarında Fransa, İtalya, İspanya, Tunus ve Cezayir’de gerçekleşti.

Piyasa değeri 1.2 milyon değerinde 17,5 kilo kokain, 20 bin ecstasy hapı, 5 çalıntı araç, bir tabanca, 29 tüfek ve 260 bin Euro nakit paraya operasyonlarda el konuldu.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here