Dünyanın en büyük teleskoplarından Arecibo çöktü..

0

Bir zamanlar dünyanın en büyük teleskobu olan Porto Riko’daki Arecibo teleskobu çöktü. 57 yıldır faaliyette olan teleskobu destekleyen kablolardan ikisi ağustos ayında koptuktan sonra gözlem evi kapatılmıştı.

Radyo teleskobun 900 ton ağırlığındaki enstrümanları, 305 metre genişliğindeki yansıtıcı çanağın üzerinde 137 metre yükseklikte asılı bulunuyor. Pazartesi gecesi 305 metre yükseklikteki enstrümanlar düşerek yansıtıcı çanağa zarar verdi.

Olayda herhangi bir yaralanma olmadı. Amerikan Ulusal Bilim Vakfı, (NSF) kasım ayında yaptığı açıklamada teleskobu destekleyen kablolardaki aşınmayı tamir etmenin çok tehlikeli olacağı için tamamen yıkılması gerekeceğini açıklamıştı.

Dünyada bu büyüklükteki sayılı teleskoplardan biri olan Arecibo, uzun bir süre dünya genelindeki bilim insanları tarafından uzaktaki gezegenleri incelemek, dünya için tehlike oluşturabilecek asteroidleri takip etmek ve uzayda muhtemel yaşam izleri ile ilgili ipuçları toplamak için kullanılmıştı.

NSF sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada bu gelişmeden üzüntü duyduklarını, bilim insanlarına destek olmayı sürdürmek ve Porto Riko’daki halkla kurdukları yakın ilişkiyi devam ettirmek için çabalarının süreceğini duyurdu.

Gelişmiş teleskopla milyonlarca yeni galaksi keşfedildi

Avustralyalı bilim insanları, çöldeki gelişmiş bir teleskop aracılığıyla milyonlarca yeni galaksi keşfettiklerini açıkladı. Ülkenin ulusal uzay ajansı CSIRO, teleskoplarının evrenin yeni bir atlasını yarattığını belirtti.

Toplamda üç milyon galaksinin keşfedildiği, önceki çalışmalara göre görüntülerin iki katı daha fazla detay içerdiği aktarıldı. Astronomlar bu yeni görüntülerin, evrene dair yeni keşifler yapılmasında yardımcı olmasını bekliyor.

CSIRO, yeni haritalama yönteminin 300 saat sürdüğünü aktardı. Daha önceki çalışmalar ise yıllar almıştı. Araştırmanın başındaki isimlerden Dr. David McConnell, kamuya açık veriler sayesinde dünyanın dört bir yanından bilim insanlarının yıldızların, galaksilerin ve kara deliklerin nasıl oluştuğuna ve büyüdüğüne dair araştırma yapabileceğini söyledi.

McConnell, ileride on milyonlarca yeni galaksinin bulunmasını umut ettiklerini ekledi. Askap adındaki teleskop, 36 çanak antenin bir araya gelerek gökyüzünden panoramik görüntü almasıyla çalışıyor. Avustralya’nın batısında yer alan teleskop, 6 kilometrelik bir alana yayılmış durumda.

Elde edilen veriler Avustralya’nın toplam internet trafiğinden daha hızlı bir şekilde merkeze gönderiliyor. Askap, gökyüzünün yüzde 83’ünü kapsayan ve üç milyon galaksiyi içeren ilk araştırmasını bu yıl tamamladı.

Kaynak: Euronews / BBC Türkçe

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here