Dünyanın en büyük varlık fonu, ilk kez varlık satabilir..

0

Dünyanın en büyük varlık fonu, Norveç hükümetinin harcamalarını karşılamak için tarihte ilk kez varlıklarını nakde döndürmek durumunda kalacak.

1 trilyon dolarlık dev fonun yönetiminden sorumlu Norveç Merkez Bankası Başkanı Oystein Olsen, mekanizmanın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen en kötü ekonomik krizde manevra alanı tanıdığını söyledi.

Norges Bank Başkanı, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta, “Böyle koşullar altında daha fazla harcama yapabilmeniz genel kuralların bir parçası. Diğer pek çok ülkenin aksine bu manevra alanına sahip olmamız elbette toplumumuzun olumlu bir özelliği.” dedi.

Norveç iki cepheli bir krizle karşıya; bir yanda Covid-19’dan kaynaklı karantina, diğer yandan ülkenin ana ihracat kalemi olan petrolde yaşanan tarihi çöküşle mücadele etmeye çalışıyor.

Perşembe günü çeyrek puanlık indirimle faizleri sıfıra çekerek piyasaları şaşırtan Olsen, şiddetli ekonomik daralmanın aşırı düşük faizleri gerektirdiğini söyledi. Ancak Norveç’teki kriz desteğinin büyük kısmının hükümetten gelmesi gerekiyor ve ülkenin dev varlık fonunun oynadığı kritik rol tam olarak burada devreye girecek.

Norveç hükümeti zaten Mart’ta fondan herhangi bir diğer aydan daha fazla para çekti. Çıkışın hızı fonun temettü ve faiz ödemelerinden kaynaklı nakit akımını aşabilir. Bu, hükümete ihtiyacı olan parayı sağlamanın varlık satışıyla mümkün olabileceği anlamına geliyor. Henüz bu miktar net olarak belli olmasa da fonun yeniden dengelenme gereksinimleri tahvil portföyünde gelmiş geçmiş en yüksek varlık satışının gerçekleşebileceği işaret ediyor.

Norveç hükümetinin son tahmininde bu yılın bütçesinin karantina nedeniyle 201 milyar kronluk (20 milyar dolar) darbe alacağı belirtilmişti. Gelecek hafta hükümetin harcama planı revize edilecek.

Olsen, fonun kamuyu desteklemesiyle ilgili olarak “Mali politikada dram yok.” dedi. Fon, nakit akımıyla ilgili tahminlerini belirtmedi. Ancak yatırım yaptığı şirketlerin temettü azaltmasından dolayı daha önce beklenenden düşük olacağını ifade etti. Fonun 2019’daki nakit akımı 243 milyar kron idi.

Reklam

ABD’de işsizlik yüzde 14.7’ye yükseldi

ABD’de tarım dışı istihdam koronavirüs pandemisi nedeniyle tarihi düşük seviyelere geriledi, Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre tarım dışı istihdam Nisan’da 20.5 milyon azalırken işsizlik oranı yüzde 4.4’ten yüzde 14.7’ye yükseldi. İstihdam böylece 1939’a kadar giden veri setinin en hızlı düşüşünü kaydetti.

Bloomberg anketine göre beklenti 21.5 milyon azalma olması yönündeydi, işsizlik oranının ise yüzde 16 olması bekleniyordu. Ortalama saatlik kazançlar aylık yüzde 0.4, yıllık yüzde 7.9 ile beklentilerin üzerinde arttı. İşgücüne katılım oranı yüzde 62.7’den yüzde 60.2’ye geriledi.

Çarşamba günü açıklanan veriye göre ülkede ADP özel sektör istihdamı da 20.2 milyon azalarak tarihi düşüş kaydetmişti.

İstihdamdaki bu tarihi düşüşler, koronavirüs salgınının ekonomide ne kadar büyük tahribat yarattığını ortaya koyuyor. Virüs salgını öncesi işsizlik oranı yüzde 3.5 civarında seyrediyordu. Bu arada Mart ayı tarım dışı istihdam verisi de 701 bin düşüşten 870 bin düşüşe revize edildi.

Kaynak: Bloomberght

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here