Economist dergisi Trump’ın seçilmesinin suçlusunu ilân etti: Hillary Clinton

0

İngiltere’nin ve dünyanın önde gelen haber dergilerinden The Economist Donald Trump’ın seçim başarısını niteliksiz başarı olarak adlandırdı.

Trump’ın 2012 yılındaki Cumhuriyetçi başkan adayı Mitt Romney’den daha az oy aldığını söyleyen dergi, Hillary Clinton’ın ise Barack Obama’nın çok altında bir seçim performansı gösterdiğini belirtti.

Seçim öncesinde Amerikan seçmeninin yüzde 61’inin Trump’ı Amerikan başkanlığı için yetersiz gördüğü belirtilirken yaklaşık 60 milyon seçmenin 8 Kasım’da kendisine nasıl oy verdiğinin şaşırtıcı olduğu belirtildi.

Mavi yakalı çalışanların (işçilerin), göçmenlere ve serbest ticarete karşı olanların Trump’ın kazanmasında önemli rol oynadığı belirtilen yazıda, Demokratların başkan adayının Hillary Clinton olmasının da Trump‘ın başarısında rol oynadığı belirtiliyor.

Clinton’ın yıpranmış siyasi geçmişinin özellikle seçmenlerin kafasında önemli soru işaretleri oluşturduğu da dergide dile getiriliyor. Clinton’ın Obama’nın desteğini aldığı genç, siyahi ve iyi eğitimli kesimin desteğini ayni düzeyde alamadığı da aynı yazıda ifade ediliyor.

Seçmen Kitlesi Clinton Obama
Siyahi Amerikalılar %74 %84
Genç Seçmenler %55 %65
Hispanikler %65 %71
Kadınlar %54 %60

Kaynak: The Economist

The Economist’e göre, Demokratlar Hillary Clinton’dan daha iyi bir aday gösterebilselerdi seçimi kazanabilirlerdi. Bu ismin Başkan yardımcısı Joe Biden veya Bernie Sanders olabileceği gibi başka bir ismin de ilgi görebileceği belirtiliyor.

Sonuç olarak Trump’ın başarısının Amerika Birleşik Devletleri’nde şok etkisi yarattığı belirtilirken, Trump’a oy vermeyen seçmenin Trump destekçilerinin radikal görüşlerinden korkabileceğini ifade ediyor.

Reklam

Kaynak: The Economist

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here