Eğer gereken tedbirler alınmaz veya gecikirse ekonomik bir tsunami gelecek..

0

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin sosyal medya hesaplarından gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında yaşamını yitiren vatandaşların ailelerine başsağlığı, hastalığı atlatanlara da şifa dileklerinde bulunan Karamollaoğlu, son günlerde açıklanan rakamların ümit verdiğini belirtti. Hastalıkla mücadele eden sağlık çalışanlarına teşekkür eden Karamollaoğlu, “Sağlık çalışanlarımız hakikaten çok ciddi bir mücadele verdiler, fedakarca davrandılar. Sağlık çalışanlarının gayretlerini unutmamız mümkün değil.” ifadesini kullandı.

Terör örgütü PKK’nın Afrin’de sivillere yönelik saldırısını lanetleyen Karamollaoğlu, salgın sürecinde halkın güvenlik güçlerine hassas davranması gerektiğini vurguladı. Salgın nedeniyle ekonomik krizin büyüdüğü değerlendirmesinde bulunan Karamollaoğlu, şöyle devam etti:

“Şu an bizim en ciddi problemimiz ekonomide gözüküyor. Salgın sebebiyle işyerlerinin büyük bir kısmı kapandı. Esnafının büyük çoğunluğu işçi çıkarmak zorunda kaldı sonra buna bir önlem getirildi. İşyerini açamayan berberler, kafeler, tezgahını açamayan pazarcılar, günlük yevmiye ile çalışan işçiler, İşyerini açtığı halde siftah edemeyen terziler, konfeksiyoncular. Her meslek grubunun mağdur olduğu çok sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Daha da endişe verici olan ise salgın sonrası oluşacak ekonomik tablo. Bakınız çok açık bir şekilde ifade ediyorum eğer gereken tedbirler alınmaz veya gecikirse ekonomik bir tsunami geliyor. Şu an zaten büyük bir problem var, insanımız geçim sıkıntısı çekiyor.İşsizlik aldı başını gidiyor, zaten 4.5 milyon işsiz vardı şimdi işsizlik yüzde 20’lerin üzerine çıktı belki şu an 8-9 milyon işsiz var.

Türkiye’nin bir numaralı meselesinin tarım ve gıda olduğunu belirten Karamollaoğlu, gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda tarım ürünlerinin ithal edilebileceğini söyledi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın cuma hutbesinde kullandığı ifadeler nedeniyle bazı kesimlerce hedef alınmasını kabul edilemez olduğunu ifade eden Karamollaoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Aile hayatının kutsallığı, neslin muhafaza edilmesi gibi kuralların yanında çalmamak, rüşvet yememek, devlet malına el uzatmamak, adil davranmak, insan öldürmemek bizim inancımızın temelini oluşturur. Buradan bu ülkede toplumun değerleriyle çatışarak yol almaya çalışanlara sesleniyorum. Bu milletin değerlerini, inançlarını küçümseyemezsiniz. Bu tavırla bir yere varmanız mümkün değildir. Diyanet İşlerinin görevi milletin inancıyla alakalı konuları gündeme getirmektir. Bundan dolayı Diyanet İşleri Başkanına saldırmayı doğru görmüyoruz.”

Maske konusuna da değinen Karamollaoğlu, şunları ifade etti: “Mesaj geliyor maske alıyorsunuz, bana şu ana kadar hiç mesaj gelmedi. Ülkemizde hala maske alamayan, aldığı halde elindeki maskeler tükenen milyonlarca vatandaşımız var. Dün bir uçak dolusu yardım malzemesi Amerika’ya gönderildi. Daha önce de İngiltere’ye, İtalya’ya, İspanya’ya da yardım malzemesi gönderdik. Ama iktidar diyor ki ‘bizi alkışlayın, bizimle gurur duyun, Amerika’ya bile yardım yapıyoruz.’

Tamam sizinle gurur duyalım ama şu soruyu da soralım. Suriye’ye ne gönderdin, İdlib’e hangi yardımı yaptın? Şu anda İran ciddi bir ambargonun altında, Arakanda ki durum içler acısı, Filistin çok kötü durumda. Biz kendi ihtiyaçlarımızı ve mağdur ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayamaz Batı’ya yardım ettik diye övünürsek bu boş bir tesellidir. Bizim şu an dünyaya hava atacak durumumuz kalmadı Merkez Bankası kaynakları tükendi. Maske muamması bir an önce son bulmalı vatandaşımızın mağduriyeti giderilmelidir.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here