Ekmeğin bir suçu yok!

0

Diyete başlanıldığında beslenmeden ilk çıkarılan genelde ekmek oluyor. Ekmeği kestim artık hızlı bir şekilde kilo verebilirim, ekmek yediğim için kilo alıyorum tarzı cümleler sık duyduklarımdan. Bu şekilde ekmek tamamen hayattan çıkartılarak onun yerine besleyiciliği daha az olan pilav, makarna, çorba daha fazla tüketiliyor. Yani aslında 1 tabak pilav yendiğinde farkında olmadan 4 dilim ekmek yenmiş oluyor. Fakat ekmeğin tuz ve yağ oranı diğerlerine göre daha masum kalıyor.

Günlük karbonhidrat ihtiyacımızın en kaliteli kaynaklarından bir tanesi

Meyvelerle birlikte günlük almamız gereken karbonhidrat miktarının yaklaşık yarısını karşılamaktadır. Sinir sisteminin düzenli çalışması için gerekli olan B vitaminlerinin en önemli kaynağıdır. Bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için mutlaka her gün ekmek tüketilmesi gerekiyor.

Peki hangi ekmek tüketilmeli?

Beyaz ekmek: Glisemik indeksi yüksek bir ekmektir. Yani kan şekerinizi hızlı yükseltir. Posası çok az olduğundan hızla acıkmanıza neden olur. Yedikçe yiyesiniz gelir. Üstelik bel bölgesi yağlanmasından sorumludur. Beyaz un işlendiği için sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan B vitaminlerini de büyük oranda kaybeder. En kötü tercihtir diyebilirim.

Yüksek lif içeriğine sahip ekmekler: Tam buğday, çavdar, kepekli, yulaf, siyez, tam tahıllı ekmekler bu gruba girer. Beyaz ekmekten daha besleyicidirler. Posa içerikleri yüksektir. Uzun süre tok tutarlar. Bağırsaklarınız daha düzgün çalışır. Kan şekerinde ani dalgalanmalara yol açmazlar. B grubu vitaminlerinden zengindirler. Tercih etmeniz gereken bu gruptaki ekmeklerdir.

Tam tahıllı, yüksek lif içeriğine sahip ekmeklerin faydaları nelerdir?

Kalp krizi riskini azaltır.

Tip2 diyabet riskini düşürür.

Kilo alımını engellemeye yardımcıdır.

Kabızlığı engeller.

Astım riskini azaltır.

B grubu vitaminleri, metabolizmayı hızlandırmaya yardımcıdır.

1 porsiyon ekmek (tam buğday, çavdar, kepekli, tam tahıl) =1 ince dilim ekmek=25 gram=70 kalori

Son olarak da son zamanlarda sıkça adını duyduğumuz siyez buğdayına değinmek istiyorum. Siyez buğdayı ‘’buğdayın atası’’ olarak kabul ediliyor. Yüksek antioksidan içeriyor. Özellikle bu zamanlarda bağışıklığımızı güçlendirici antioksidanlara çok ihtiyacımız var. Bende onun için size evde kolaylıkla yapabileceğiniz bu değerli buğday olan siyezden ekmek tarifi vereceğim.

Siyez unlu ekmek

1 su bardağı ılık süt

1 yemek kaşığı şeker

1 tatlı kaşığı tuz

3-4 yemek kaşığı zeytinyağı

1 su bardağı ılık sütte eritilmiş yaş maya

Aldığı kadar un (5 su bardağı siyez unu)

Geniş bir kapta sıvılar yavaşça karıştırılır. Tuz ilave edilir. Şeker, un ve maya ilave edilerek hafif yumuşak bir hamur elde edilir. Ağzı kapatılarak sıcak ortamda 25-30 dakika dinlendirilir. Dinlendirildikten sonra bir kez daha yoğrularak gazı çıkartılır.15 dakika daha mayalandırılmaya bırakılır. Mayalandırıldıktan sonra şekil verilip uygun kaba konur. İlk olarak 200 derecede 15 dakika daha sonra 175 derecede 15 dakika fırının içerisinde 1 fincan su ile pişirilir. Afiyet olsun.

Ekmek en temel besinimiz. Ömür boyunca hiç ekmek tüketmeden yaşanabilir mi? Ekmek yiyerek geri dönüşümsüz bir şekilde kilo verilebilir. Sağlığınızı tehlikeye atmayın.

Sağlıklı günler…

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here