Ekonomi anlayışları tamamen ranta dayalı..

0

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Türkiye Ekonomisi, ikinci çeyrekte yüzde 9,9 daraldı. 2013’de 12 bin 400 dolar olan kişi başına düşen milli gelir, 8 bin 900 dolara geriledi. Türkiye, küçülüyor, ekonomi daralıyor, problemler artıyor.” diyen Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Dış ticaret açığı, hep artış eyleminde. İhracat, 1 yılda 5,74 azaldı; ithalat, aynı dönemde yüzde 24,6 arttı. Açık büyüyor; kapatılamıyor. İktidarın gerçekleri örterek, millete; ‘siz iyisiniz’ demesi ile millet iyi olmaz. Gerçekler, iktidarı tekzip ediyor. Bir yalanı ne kadar çok söylerseniz, o yalana o kadar çok inanan çıkar propaganda tekniğini kullanabilirsiniz; ama milletin cebinde para olmadıkça, lafla kimsenin karnını doyuramazsınız.

Ak Parti’nin, sadece parti kadrolarında değil; Sayın Cumhurbaşkanı’nın kendisinde de metal yorgunluğu var, artık etrafındakileri göremiyor. 18 yıldır siz de yoruldunuz, millet de yoruldu. Şimdi gözlerini arabalara diktiler. 150 bin lira olan aracı, 567.108 liraya satacaksınız. Dünya’nın hiçbir yerinde bunun bir başka örneğini daha göremezsiniz.

Türkiye’deki ekonomik problemlerinin hepsini, doğalgaza yükleyemezsiniz. Ekonomi anlayışları tamamen ranta dayalı; Kanal İstanbul’dan vazgeçmiyorlar. Neden? Çünkü; arsa rantı var orada. Bu gidişle devlet, eğitimden giderek elini çekecek, iş tamamen özel eğitim kurumlarına kalacak. Böyle olmaz. Eğitim, esas itibari ile ücretsiz olmalıdır.

Devlet, okullardaki bütün ihtiyaçları karşılamak zorundadır. Bugün sadece öğretmenlerin maaşlarını verebiliyorlar; çünkü ekonomimiz batık durumda. Öğretmenlerin maaşlarında iyileştirmeler yapılması ve öğretmen sayısının artırılması gerekiyor. Sadece İmam-Hatip Okulları’nın sayısını artırarak, manevi eğitim veriliyor havası veremezsiniz. Siz, adaleti çiğnerken; adaleti üstün tutacağınızdan bahsedemezsiniz. Yanlış yolda yürüyorsunuz.”

Türkiye’nin denizlerinde kendi gemileriyle arama ve sondaj yapmasına ve Karadeniz’de doğal gaz rezervi bulmasına sevindiklerini belirten Karamollaoğlu, Türkiye’nin ekonomisindeki problemlerin bulunan doğal gazla çözülemeyeceğini ifade ederek “O gazla işsizliği önleyemezsiniz. O gazla milletin daha fazla para kazanmasına imkan vermezsiniz.” diye konuştu.

Ekonomide düşen ihracat, artan iç ve dış borç, dış ticaret açığı ve işsizlik gibi rakamların önemli sorunlar olduğuna işaret eden Karamollaoğlu, “Altı sene sonra doğal gazdan elde edeceğimiz fayda gelene kadar bu milletin iflahı kesilecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Doğu Akdeniz’deki gelişmelere de değinen Karamollaoğlu, “Hükümetin Akdeniz’deki kararlılığını destekliyoruz. Haklarımızdan kesinlikle taviz vermeyiz. Attığımız meşru adımlardan geri adım atmayız. Bu noktada iktidarı dışa karşı desteklemek zorundayız.” dedi.

İktidarın eğitimde sözler verdiğini belirten Karamollaoğlu, “Eğitim denince kafanızda iki şey vardı, bina yapacağız, akıllı tahta koyacağız ve tablet dağıtacağız. Bunların hepsini yaptınız ama eğitimde bir ilerleme sağlanmadı. Bunlar araç gereç. Müfredat, öğretmen kadrosu, kadronun niteliği, vasfı… Bunların hiçbirine önem vermediniz. Sadece imam hatip okullarının adedini artırarak manevi eğitime önem veriyoruz kanaatini oluşturamazsınız.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here