Ekrem İmamoğlu’na Kanal İstanbul soruşturması..

0

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, Kanal İstanbul projesine karşı açıklamaları nedeniyle soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in duyurduğu soruşturmayı, İBB Sözcüsü Murat Ongun da sosyal medya hesabından doğruladı.

Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programına katılan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Sayın Abdülhamit Gül’ün açıklamalarını dinledim inşallah dediğini yapar ama Sayın İmamoğlu’na Kanal İstanbul’a karşı çıktığı için devlete karşı çıkmaktan soruşturma açıldı. Soruşturmanın özelliği şu: Devletin projesine karşı çıktığı için bölücülük yapmakla suçlanıyor. Bütün bunlar nedir? Bütün bunlar sistemin tartışılmadığı, yamalı bohçaya döndüğü sistemin getirdiği sonuçlar.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na açılan dava ile ilgili İstanbul Büyükşehir Beldiye Sözcüsü Murat Ongun sosyla medya hesabindan davayi dogruladi. Ongun “ya kanal ya İstanbul”, “Kanal İstanbul’a kimin ihtiyaci var” afişleriyle ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından inceleme başlatıldığını belirtti.

7 gün içerisinde yazılı ifade istendi

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Kanal İstanbul ile ilgili eleştirilerini Anayasa’nın, 104, 123 ve 127’inci maddelerinde belirtilen “İdarenin bütünlüğü ilkesine ve devlet politikasına kamu kaynağı kullanılarak muhalefet edilmesinin mümkün değildir” ilkesine aykırı olduğu sonucuna vardı. Mülkiye Müfettişleri, İmamoğlu’ndan 7 gün içinde yazılı ifade vermesini istedi.

İmamoığlu hakkında soruşturma açıldığını İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener açıkladı. Akşener, FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtlarken İmamolu hakkında sırf Kanal İstanbul Projesi’ni eleştirdiği için soruşturma açıldığı bilgisini paylaştı.

Ardından da İBB Sözcüsü Murat Ongun da sosyal medya hesabından bunu doğruladı. Ogun, paylaşımında, “Ekrem İmamoğlu hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından “Ya Kanal Ya İstanbul”, “Kanal İstanbul’a Kimin İhtiyacı Var” afişleriyle ilgili olarak inceleme başlatıldığını belirtti.

Ongun, İmamoğlu’ndan Anayasa’nın 104, 123 ve 127’inci maddelerinde belirtilen “İdarenin bütünlüğü ilkesine ve devlet politikasına kamu kaynağı kullanılarak muhalefet edilmesinin mümkün olmadığı” ilkesine aykırı davranış nedeniyle 7 gün içerisinde yazılı ifade istendiğini açıkladı. Ongun’un sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şu şekilde: 

“İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’in bugün FOX TV’de yaptığı, İBB Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu hakkında açılan Kanal İstanbul soruşturması açıklaması doğrudur. T.C. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği tarafından Sayın Ekrem İmamoğlu hakkında “Ya Kanal Ya İstanbul” “Kanal İstanbul’a Kimin İhtiyacı Var” afişleri ile ilgili olarak inceleme başlatıldığı tebliğ edilmiştir.

Bu inceleme kapsamında afişlerin Anayasa’nın 104., 123. ve 127. maddelerinde belirtilen “İdarenin bütünlüğü ilkesine ve devlet politikasına kamu kaynağı kullanılarak muhalefet edilmesinin mümkün olmadığı” iddialarıyla yazılı ifadesinin 7 gün içinde verilmesi istenilmiştir.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here