Ekrem İmamoğlu’na ‘suikast girişimi’ iddialarına ilişkin açıklama..

0

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ‘suikast girişimi’ iddialarına ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü’nden (EGM) açıklama geldi.

Dönem dönem kamu görevlileri, devlet büyüklerine görevleri nedeniyle duyum ve ihbarların geldiği belirtilerek “Haberde yer aldığı şekilde bir suikast girişimi veya bir suikastçının yakalanması söz konusu değildir.” denildi.

Konuya ilişkin açıklama şöyle: “Bazı basın yayın organlarında yer alan İmamoğlu’na yönelik suikast emri verilen DEAŞ militanları yakalandı” haberi ile ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun bulunmuştur.

Dönem dönem kamu görevlilerine, devlet büyüklerine, korumaya tabi şahıslara, görevleri nedeniyle veya kamunun gündeminde olan sansasyon yaratabilecek kişi, kurum ve yerlere yönelik bu tür duyumlar ve ihbarlar gelmektedir.

Bu duyumlar veya ihbarlar ilgili kişiler ile paylaşılır ve bunların her biri bilgilendirilir. Bu konuda birimlerimiz tarafından gerekli tedbirler alınır. Haberde yer aldığı şekilde bir suikast girişimi veya bir suikastçının yakalanması söz konusu değildir. PKK/PYD, DEAŞ, FETÖ ve DHKP-C dahil olmak üzere tüm terör örgütlerine yönelik çalışmalarımız milletimizin huzuru ve ülkemizin güvenliği için kesintisiz bir şekilde ve kararlılıkla devam etmektedir.”

İBB Sözcüsünden açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik ‘suikast girişimi’ iddialarına yönelik İBB Sözcüsü Murat Ongun da sosyal medya hesabı üzerinden İmamoğlu’na yönelik suikast girişimi iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

23 Kasım 2020 tarihinde resmi makamlar tarafından ‘bir terör örgütüne yönelik istihbari faaliyetlerde, İmamoğlu’na yönelik eylem talimatı’ verildiğinin bilgisinin kendileri ulaştırıldığını belirterek “Tarafımızda herhangi bir eylemcinin yakalandığı bilgisi mevcut değildir. Başkanımızın açık kaynaklarda görüleceği üzere rutin programları ihbar tarihinden beri sürmektedir.” açıklamasını yaptı. 

Ongun’un ‘suikast girişimi’ iddialarına yönelik açıklaması şöyle: “23 Kasım 2020 tarihinde resmi makamlarca bir terör örgütüne yönelik istihbari faaliyetlerde, İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu’na yönelik eylem talimatı verildiği bilgisi tarafımıza ulaştırılmıştır.

Bilgi dahilinde mevcut önlemler korunmuş ve hassasiyet artırılmıştır. Tarafımızda herhangi bir eylemcinin yakalandığı bilgisi mevcut değildir. Başkanımızın açık kaynaklarda görüleceği üzere rutin programları ihbar tarihinden beri sürmektedir.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here