Elektrik ve doğal gaz fiyatları açıklandı..

0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 yılı “Elektrik ve Doğal Gaz Fiyatları, II.Dönem:Temmuz-Aralık” verilerini açıkladı. Sanayide 1 kWh elektrik için II. dönemde ortalama 57,3 kuruş ödendi.

Sanayide 2020 yılı II. dönem (1) elektrik fiyatlarına bakıldığında, tüketicilerin 1 kWh elektrik için ödediği tutar bir önceki döneme göre yüzde 2,2 azalırken, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 4,8 artarak ortalama 57,3 kuruş oldu.

Konutlarda, 1 kWh elektrik için, tüketicilerin 2020 yılı II. döneminde ödediği tutar bir önceki döneme göre yüzde 3,2, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 10,7 artarak ortalama 73,5 kuruş oldu.

Sanayide 2020 yılı II. dönem doğal gaz fiyatlarına bakıldığında, tüketicilerin 1 m3 doğal gaz için ödediği tutar bir önceki döneme göre yüzde 7,1 ve bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,8 azalarak ortalama 175,5 kuruş oldu.

Konutlarda, 1 m3 doğal gaz için tüketicilerin 2020 yılı II. döneminde ödediği tutar bir önceki döneme göre yüzde 2,0, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 4,4 artarak ortalama 186,2 kuruş oldu.

Avrupa Birliği (AB) uyum süreci kapsamında, elektrik ve doğal gaz sanayi ve konut ayrımında nihai kullanıcı birim fiyatları, AB’nin ilgili mevzuatı doğrultusunda tüketim aralıklarına göre derlenmektedir.

2012 yılından bu yana, elektrik ve doğal gaz fiyatları TÜİK tarafından anket yoluyla derlenirken 2020 yılı II. Dönem itibarıyla doğal gaz için Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) ve tüm dağıtım, toptan satış ve ithalat şirketlerinin, elektrik için Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ), görevli perakende satış ve toptan satış şirketlerinin bilgileri Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Bildirim Sistemi (EBİS) üzerinden derlenmeye başlamıştır.

(1) I. Dönem: 1 Ocak – 30 Haziran,
II. Dönem: 1 Temmuz – 31 Aralık

(2) Tüketim aralıkları (T), Avrupa Birliği elektrik ve doğal gaz fiyatlarının hesaplanmasında kullanılan standart aralıklardır.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here