Emekli albay, tartıştığı Belaruslu diplomatı vurup intihar etti..

0

Ankara Valisi Vasip Şahin, Belarus Büyükelçiliği’nde görevli diplomatın, emekli bir albay tarafından silahla vurularak yaralandığını söyledi. Emekli askerin ise olay sonrası intihar ettiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Belarus’un Ankara Büyükelçiliği’nde görevli İdari İşler Müsteşarı Alexander Poganshev’in emekli bir albay tarafından silahla vurularak yaralanmasına ilişkin konuştu. Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makei ile görüştüğünü dile getiren Çavuşoğlu, “İçişleri Bakanımızın ve arkadaşlarımızın verdiği bilgiye göre adi bir suç. Kavga sonucunda meydana gelmiş bir olaydır. Herhangi bir siyasi veya başka motifli bir gelişme değildir.” dedi.

Ankara’nın OR-AN semtindeki bir sitede tartıştığı komşusu tarafından silahla yaralanan Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğinde görevli İdari İşler Müsteşarı Alexander Poganshev’in kaldırıldığı hastaneye gelerek yetkililerden bilgi alan Çavuşoğlu, emekli bir kişinin Belarus Büyükelçiliği Müsteşarı Alexander Poganshev’e beş-altı kez ateşin ardından intihar ettiğini anlattı.

Belaruslu diplomatın hemen hastaneye getirildiğini dile getiren Çavuşoğlu, diplomatın ameliyatının son derece başarılı geçtiğini ifade ederek “Yoğun bakım ünitesinde ve yarın itibarıyla da odasına çıkacak düzeyde. Tabii ki her ameliyat risklidir ama doktorlarımızdan aldığımız bilgiye göre, yarın normal odasına çıkabilecek inşallah daha çabuk iyileşir.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın süreci yakından takip ettiğini vurgulayan Çavuşoğlu, şunları söyledi: “Ben Sayın Cumhurbaşkanımızın yanındaydım haber geldiği zaman. İçişleri Bakanımız, İçişleri Bakanlığımız , Emniyet Müdürümüz, bakan yardımcım tüm arkadaşlarımız burada, tüm arkadaşlarla süreci takip ediyoruz. Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makei’ye de telefon açtım, bilgi verdim durumla ilgili. Yakından ilgilendiğimizi de söyledim. Çok şükür Belaruslu diplomatın sağlığı iyi ve inşallah yarın daha da iyileşecek.”

Soruşturmanın devam ettiğini belirten Çavuşoğlu, “İçişleri Bakanımızın ve arkadaşlarımızın verdiği bilgiye göre, adi bir suç. Kavga sonucunda meydana gelmiş bir olaydır. Herhangi bir siyasi veya başka motifli bir gelişme değildir ama İçişleri Bakanlığımız soruşturma bittikten sonra daha detaylı bilgiyi size verecektir. Önemli olan şu anda diplomat Alexander’ın sağlığının iyi olması.” ifadelerini kullandı.

Siyasi değil

Ankara Valisi Vasip Şahin, olayın siyasi bir yönünün olmadığını tespit ettiklerini belirterek olayla ilgili araştırmaların tüm detaylarıyla devam ettiğini söyledi.

Şahin, “Arkadaşlarımız tüm boyutlarıyla olayı araştırıyorlar. İlk etapta yapılan incelemelerdeki tespitlere veya tahminlere göre olayın siyasi bir yönü yok. Bütün boyutları ve detaylarıyla arkadaşlarımız konuyu araştırıyor. Araştırma cumhuriyet savcılarımızın nezaretinde devam edecektir.” şeklinde konuştu.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here