En az yüzde 10 seyyanen zam istediler..

0

Memur-Sen, maaşlara yapılacak zammı Ankara’da protesto etti. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, en düşük memur maaşına en az yüzde 10 kadar seyyanen zam istediklerini açıkladı.

Memur ve emekli maaşlarına temmuz ayında yapılacak zam oranları belli oldu. Memur ve emekli maaşları, enflasyon farkı nedeniyle bu aydan itibaren yüzde 5,45 oranında zamlanacak. Memur-Sen, yapılan son zammı Ankara Ulus’taki Atatürk Heykeli önünde protesto etti. Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, her şeye zam yapıldığını ancak memur ve emeklisi maaşında artış olmadığını belirterek seyyanen zam talebinde bulundu.

Yalçın, “Artık enflasyon oranı bazlı güncelleme/yeniden değerleme katsayı uygulaması yerine, büyümenin yansıtıldığı, refah payının kamu görevlilerine aktarıldığı adil bir sistemin kuruluş startının hep birlikte verelim. Biz, gerçeklere uygun yüzdelik zam, geçmiş kayıpların telafisi için seyyanen zam ve büyüyen Türkiye’den memurların refahına düşen payı istiyoruz” dedi.

Türkiye ekonomisinin büyüdüğünü ancak memurların maaşlarının büyümediğini vurgulayan Yalçın, “Tam da bu yüzden, en düşük devlet memuru maaşının yüzde 10’undan az olmamak üzere seyyanen zam talebini her zemin ve şartta dile getirdik, getirmeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

MEMURLARIN TALEPLERİ

Kamu görevlilerinin mali ve sosyal hakları söz konusu olduğunda ‘mali disiplin’, ‘bütçe imkânları’ ve ‘tasarruf tedbirleri’ gibi bahaneler üretildiğini kaydeden Yalçın, taleplerini şöyle sıraladı:

“-Ücretlere yapılacak artışın dışında, Türkiye’nin büyümesinde ve gelişmesinde en çok katkıya sahip olan kamu görevlilerine refahtan pay istiyoruz.

-Kamu görevlilerine, enflasyon kaynaklı yaşanan ekonomik kayıpların telafisi için en düşük devlet memuru aylığının yüzde 10’u kadar seyyanen zam yapılmasını; en düşük devlet memuru maaşının da yükseltilmesini istiyoruz.

-Kamuda asli istihdamın kadrolu olmasını ve sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesini istiyoruz.

-Yardımcı Hizmetler Sınıfı’nın kaldırılarak Personelin Genel İdari Hizmetler Sınıfı’na geçirilmesini istiyoruz.

-Siyasi iradenin vaadi olan 3600 ek göstergenin sınıf ve unvan ayrımı yapılmaksızın yerine getirilmesini istiyoruz.

-Aile yardımının artırılmasını ve emeklilere de ödenmesini istiyoruz.

-Memurlara da dini bayram ikramiyesi ödenmesini istiyoruz.

-Ek ödeme oranlarında artış istiyoruz.

-Derece-Kademe sınırlandırılmasının kaldırılmasını istiyoruz. 

-Temel insan haklarından olan grev ve siyaset hakkının verilmesini istiyoruz.”

Büro Emekçileri Sendikası

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Genel Başkanı Bahadır Berdicioğlu, TÜİK tarafından bugün açıklanan enflasyon oranlarının, kamu çalışanlarının gerçek enflasyonunu yansıtmadığını savundu. Memurun temmuz zammının yüzde 8,45 olacağına işaret eden Berdicioğlu, “Yaptığımız hesaplamalara göre; yıllık gerçek enflasyon, yüzde 37,03; altı aylık ise yüzde 20,01 olarak gerçekleşmiştir. İkinci altı ay için verilmesi gereken enflasyon farkı, yüzde 17,01’dir. İktidardan, gerçek enflasyon oranlarında kayıplarımızı karşılamasını ve başlayacak toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde bu rakamların üzerine yüzde 7 refah payı istiyoruz” dedi.

2022 ve 2023 yıllarını kapsayacak toplu iş sözleşmesi görüşmelerini ağustosta başlayacağını hatırlatan Berdicioğlu, yetkili konfederasyon Memur-Sen’in tavrını şöyle eleştirdi:

“Milyonların yoksullaşmasında büyük etkisi olan, geçmiş 5 toplu sözleşmeden 4’ünde imzası bulunan, geçen toplu sözleşmeyi de hakem heyetine gönderen yetkili sendika, konfederasyonların toplu sözleşme masasındaki varlığını ‘çok başlılık’ olarak değerlendiriyor, görüşmelere tek başına girmeyi istiyor. Diğer konfederasyonların kamu emekçilerinin taleplerini gündeme getirmesine dahi tahammülleri yok. Kamu emekçilerinin sorun ve taleplerinin gündeme gelmemesi, yetkili sendika tarafından adeta toplu sözleşme maddesi haline getirilmiş durumda.”

Ağustos ayında başlayacak toplu sözleşme sürecine değinen Berdicioğlu, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu dönem gerçek enflasyonun, halkın enflasyonunun yüzde 40’ın üzerinde olduğunu herkes yaşayarak görüyor. Konuşulan yüzde 3’lük 5’lik rakamlar gerçeği yansıtmıyor. Bizim öncelikli talebimiz gerçek, grevli, toplu sözleşmeli bir sendika ve kamu emekçilerinin bütün taleplerini, kayıplarını karşılayacak bir toplu sözleşme. Biz, gıda enflasyonunu yüzde 54 olarak tespit ettik; bakıyoruz TÜİK daha düşük buluyor. Neredeyse eksi çıkarıyor. Biz, kendi tüketim sıklığına, harcamalarımıza ve harcama ağırlığımıza göre bir kamu emekçisi enflasyon hesabının yapılmasını bekliyoruz ve artışlarda da bunun dikkate alınmasını istiyoruz. Çağrımız, tüm sendikalarla birlikte Çalışma Bakanlığı’nda bağıtlanamayan bir toplu sözleşme dönemi sonucunda sokağı da kullanarak hak ettiğimiz artışı alıncaya kadar mücadele etmek.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here