En uzun yaşayanlar İspanyollar..

0

Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki sağlık sistemlerini inceleyen bir araştırma tedavi koşullarını ve yaşam sürelerini karşılaştırdı.

Buna göre, en uzun yaşayanlar İspanyollar. Kıbrıs önlenebilir ölümlerin en düşük olduğu, İtalya da kanser hastalarının en uzun süre hayatta kaldığı ülke konumunda. Araştırmada dikkat çeken bir diğer nokta eğitim düzeyi yüksek kadınların, düşük olanlara oranla daha uzun yaşaması.

Rapora göre AB ülkeleri arasında yaşam süresi beklentisinin en yüksek olduğu ülke 83.4 yılla İspanya. İspanya’yı İtalya ve Fransa takip ederken Bulgaristan, 74.8 yılla Avrupa’nın yaşam süresi beklentisinin en kısa olduğu ülke konumunda.

Tedavi edilebilir hastalıklarda en başarılı olan ülke Kıbrıs Cumhuriyeti. Kıbrıs’ı İtalya ve Malta takip ederken AB içinde Letonya ve Litvanya engellenebilir ölümlerde en kötü karneye sahip ülkeler olarak öne çıkıyor.

Araştırma AB ülkelerinde sosyoekonomik statünün insan ömrüne olan etkisini de ortaya koyuyor. Avrupa’da eğitim düzeyi yüksek kadınlar, daha düşük eğitim seviyesindeki kadınlara oranla ortalama 3 yıl daha uzun yaşarken bu oran erkekler arasında 7.6 yıl olarak dikkat çekiyor.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here