Enflasyon: Tahminler ve Gerçekleşmeler

0

Birkaç haftadır yazı yazamadım, biraz çekindim açıkçası. Son yazımı yazdıktan birkaç gün sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan “kimsenin racon kesmesine ihtiyacım yok, eğer racon kesilecekse kendim keserim” diyerek açıkça bazı köşe yazarlarına tavır almıştı.

Ben de haberi okuyunca aklımda bazı isimler canlanmıştı, herhalde onlaradır lafı diye düşünmüştüm. Ama birkaç gün aradan sonra kimsenin bu sözleri üstüne almadığını görünce bir şüpheye düştüm. Kime söylemişti acaba Cumhurbaşkanı o sözleri, koskoca Cumhurbaşkanı boşluğa konuşacak değildi ya!

Sonra kafama dank etti, ben de Ocak Medya yazarı olduğuma göre sözün potansiyel hedeflerinden biriyim. Kimse de üzerine alınmadığına göre, belki de bana karşı bir şeydir dedim. Öyle ya, enflasyon gerilerken çıkıp bunun geçici olduğunu, enflasyonun yükseleceğini iddia etmiştim. Hoş yazıda Cumhurbaşkanının da benim gibi düşündüğünü söyleyen hiçbir şey dememiştim, yani onun adına racon kesmemiştim ama yine de bir şüpheye düştüm. Biraz da alındım açıkçası, Cumhurbaşkanı neden arayıp bana bunu söylemedi de halkın önünde laf attı diye üzüldüm.

Ama geçen gün enflasyon verileri açıklanınca rahata erdim. Sonuçta dediğim tam olarak olmasa da doğruymuş. Tam doğru değil diyorum, çünkü Ağustos ayı için tahminim 10.13, Aralık ayına kadar da 10.5 civarında olacağı yönündeydi. Halbuki son veriler enflasyonun daha yukarda olduğunu gösteriyor, 10.68. Bu da önümüzdeki aylarda enfasyonun 10,5’in üstünde olacağını söylüyor.

Halbuki Mayıs ayı ile birlikte enflasyon azalmaya başlayınca çok sevinmiş, 3 ay üst üste düşüş sürünce de enflasyona çare bulunduğunu sanmıştık. Her ne kadar enflasyonun yükseleceğini hemen hemen her ekonomist tahmin etse de, siz ekonomistleri bilirsiniz, onlar hep Türkiye’nin kötü yönlerini görürler. O yüzden onları pek umursamadık. Öyle ya, Cumhurbaşkanının danışmanları güçlü Türkiye’den bahsediyor, enflasyonun düşeceğini söylüyorlardı. Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini 8,7 olarak koymuştu. Yani düşmesini ummamak için bir neden yoktu. Gel gelelim, sonuçta enflasyon tekrar yükselişe geçti, hala rekor seviyelerde geziyor.

Sonuçta ekonomistler daha iyi bildi. Veriler yalan söylemiyor. (Burada büyüme oranını analistlerin bilemediğini, beklentinin çok üzerinde büyüdüğümüzü, dolayısı ile verilerin her zaman doğru söylemediğini söyleyebilirsiniz. Ama daha öncede dediğim gibi, oradaki sorun veri sisteminin değişmesindeydi, öncü veriler de revize edilince GSYİH’yi daha iyi tahmin edeceğiz.)

Görünen o ki bakanlarımız enflasyon beklentilerini yükseltmişler, önümüzdeki aylarda çift haneli olsa da enflasyonun yıl sonunda tek haneye ineceğini tahmin ediyorlar. Benim modelim de %10’un biraz altına ineceğini söylüyor. Eğer %9.8’i tek hane olarak kabul ederseniz, evet yıl sonunda tek haneye inme ihtimali yüksek. Hatırlayın, Ağustos enflasyonu beklentilerin üstünde geldi, dolayısı ile yıl sonunda yüzde 10’un altı iyice zorlaştı. Buna karşın yüzde 8’ler hayal gibi gözüküyor.

Önemli olan halka hayal değil, gerçekleri anlatmak. Çünkü vaadler gerçekleşmediğinde, sonuç hayal kırıklığı olduğunda, bu durum ekonomide sorun varmış gibi gözükebilir. Ekonomiden yetkili kişilerin piyasayı iyi okuyamadığı algısı oluşabilir. Halbuki ben ne yaptığını bilen kişilerin ekonomiyi yönetmesini isterim. Hatırlayalım bundan birkaç sene önce, hani doların 2 liranın altında olduğu günler, o zamanki Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı yıl sonunda doların 2 lirayı aşmayacağını söylemişti, ama Kasım olmadan dolar iki liranın üstüne çıkmıştı. O zaman da halka hayal sunmayı tartışmıştık. Bu sefer de aynı şeyi yapmayalım, düzgün bir enflasyon hedefi koyalım, beklentileri ona göre oluşturalım, ona göre de politikamızı belirleyelim.

Reklam

Keşke yıl sonu enflasyon oranı yüzde 8 olacak dediğimizde, enflasyon oranı yüzde 8 olsa…

https://plot.ly/~ofkoru/446/

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here