Erdoğan: Biz Bay Kemal’in geçmişini biliriz; bunlar ölüleri bile morgdan alıp anasına, babasına teslim etmezlerdi

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Edirne Mitinginde konuştu. “Edirne bir CHP klasiği olan çöp, çukur, çamurdan kurtulacak.” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

“Tevazu, samimiyet ve gayretle memleket işi gönül işi diyerek Edirne’nin önünde yeni bir ufuk açıyoruz. Edirne, bir CHP klasiği olan çöp, çukur, çamur zilletinden inşallah 31 Mart’ta kurtulacaktır diye inanıyorum. Ergene Nehri’ne atıklar CHP’li belediyelerde olan fabrikalardan geliyor. Bay Kemal bunların önünü neden kesmedin? Biz Bay Kemal’in geçmişini biliriz. Ya bunlar ölüleri bile morgdan alıp anasına babasına teslim etmezlerdi.

Trakya için hayati öneme sahip Ergene Nehri’nin hayata döndürülmesi için havzada büyük dönüşümü başlattık. Bütün bu atık sular nereden geliyor? Oralardaki fabrikalardan geliyor. Senin bu belediyelerin niye müdahale etmedi? Bu bay Kemal sadece yalan üretir, iş üretmez. Ergene havzasında son teknolojiye sahip 13 biyolojik atık üretme tesisi inşa ettik. Bekleyemeyiz, çünkü CHP’ye kaldıysak yanmışız.

Edirne’nin içme suyu problemini biz çözdük. Edirne’ye 6 baraj, 31 gölet inşa ettik. 3 baraj ve 3 göletin inşası devam ediyor. Yaptığımız sulama tesisleriyle 454 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. İnşaatı devam eden sulama tesisleriyle, 367 bin dekar araziyi daha sulamaya açacağız. Edirne’yi taşkınlardan korumak için Kanal Edirne Projesi’ni hayata geçiriyoruz. Bu sene içinde devreye alacağımız projeyle Edirne, Meriç Nehri taşkınlarından korunacak.

Enerjide yerli kaynak kullanımını en üst düzeye çıkarıp, dışa bağımlılığın azaltılmasının hedeflendiğini belirten Erdoğan, “2017 yılında yerli kaynaklardan elektrik üretimimiz yüzde 45’ti. Bu oran şimdi ne oldu biliyor musunuz? Yüzde 60’ı buldu. Trakya’da mevcut doğal gaz üretimimizi 2 katına çıkaracak 3 milyar metreküp rezerve sahip yeni gaz sahaları keşfettik. Bu rakam, 300 bin hanenin 10 yıllık gaz ihtiyacını karşılayacak düzeydedir.

Bay Kemal ne diyor? ‘Çiftçi aç, çiftçinin topraklarına el konuldu’ diyor. Eline diline dursun. Hangi topraklara el koyduk? 2,6 katrilyon çiftçilerimize tarımsal destek verdik? Bunlar resmi hesaplar. Sen neye göre konuşuyorsun?

Biz arkadaşlarımla Kartal’da ölen vatandaşlarımızın cenazelerine katıldık. Bay Kemal siz neredeydiniz? Sadece geçenlerde istifa etmiş olan Akif Hamzaçebi vardı. Sen neredesin?

Çipras’a dedim ki; ‘Bak bizden Ruhban Okulu’nu istiyorsunuz. Gelin bizim Fethiye Camii’ni açalım.’ Bana ‘Muhalefet eleştirir’ diyor. Ya eleştirsinler, kendimize güvenelim biraz ya. Başta Ermeniler, Rumlar olmak üzere azınlıklar bizim dönemimizde haklarını en geniş şekilde kullanabildi.

Reklam

Milletimizin diğer halklarıyla birlikte inanç ve ibadet hakkını savunduğumuzu gayet iyi bildikleri halde laiklik feveranıyla işi tersine çevirmeye çalışmalarının da sebebi buydu. Halbuki Türkiye hangi dinden, hangi mezhepten hangi meşrepten olursa olsun, tüm vatandaşlarının hak ve özgürlüklerini en geniş şekilde yaşayabildiği döneme bizimle girmiştir. Başı açık, başı kapalı, nasıl giyinirse giyinsin. Bunlara bizim müdahale yetkimiz, hakkımız yok.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here