Erdoğan: Hakan Atilla’yı sahiplenmeyeceğiz de kimi sahipleneceğiz?

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Malezya Başbakanı Mahathir Mohamad ile bir araya geldi. Erdoğan ve Mohamad, baş başa ve heyetler arası görüşmeleri gerçekleştirdi.

Mahathir Muhammed ile ortak basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, Malezya ile ticaret hacmi hedefinin 5 milyar dolar olduğunu söyledi. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan, Malezyalı bir gazetecinin, “Özellikle birçok ülkenin örnek aldığı Müslüman liderler olarak, Türkiye ve Malezya’nın birlikte çalışarak İslam dünyasına bir liderlik yapması söz konusu olacak mıdır?” sorusuna, “Özellikle İslam dünyasının birliği, beraberliği bizim için her konuda çok önemlidir. Gerek Pakistan gerek Malezya ve Türkiye olarak yapılacak bu üçlü dayanışma zaten bir ümmet olma bilincinin bir gereğidir. Ümmet olma bilincinin bir gereği olarak her alanda, her sahada dışişleri bakanlarımız ön hazırlıkları yapmak suretiyle daha sonra da liderler bir araya gelerek atılması gereken bu adımları neyse şüphesiz atacağız.” karşılığını verdi.

Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın tahliyesi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, bazı Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasının kaldırılması talimatına yönelik değerlendirmesi sorulan Erdoğan, şunları söyledi:

“Sayın Putin daha önceden bu müjdeyi bize vermişti, bugün de kaldırıldı. İnşallah artık Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da aynı şekilde Rusya’ya ziyaretlerini yapabilecek, burada herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Uzun zamandır aramızdaki diyaloğun, bu tür konulardaki sıcak ilişkilerin bir neticesidir. Şu andan itibaren bu konuda adım atılmıştır.

Hakan Atilla konusuna gelince uzun bir süredir, Halk Bankamızın genel müdür yardımcısının gerçekten yaşamış olduğu bu süreç başta şahsım olmak üzere tüm mesai arkadaşlarımızı üzmüştür, kırmıştır. Her türlü girişimi yaptık ve kendisiyle alakalı verilen mahkumiyet cezası bitmiş oldu. Borcumuz kalmadan Hakan Atilla evladımız ülkesine dönmüş oldu.

Bundan sonraki sürece yönelik kendisiyle yaptığım telefon görüşmesinde ‘Önce ailenle, çocuklarınla tatilini yap, sonra seni Ankara’da, Külliye’de bekliyorum, ziyaretimize gel, oturur konuşur, ne yapacağımızın kararını da veririz’ dedik. Bizim için Hakan Atilla’ya herhangi bir bariyer söz konusu değildir. O bizim evladımızdır. Onu sahiplenmeyeceğiz, kimi sahipleneceğiz.”

Terör sorunun çözümünde sadece askeri yöntemleri kullanmadık, insanların kalbini kazandık, onları anladık

Malezya Başbakanı Mohamad ise birçok konuya Türkiye ile aynı bakış açısıyla yaklaştıklarını belirterek “Özellikle de Filistin sorununa, aynı duruşu biz de benimsemiş durumdayız ve bizim için tüm dünyaya Malezya ve Türkiye’nin Filistinlilerin yaşadığı soruna aynı yerden baktığını göstermek önemli.” ifadesini kullandı.

“Terörün sebepleri kabul edilip çözümlenmedikçe bugün karşılaştığımız türden terörizmin sonu gelmeyecektir.” diyen Malezya Başbakanı Mohamad, şöyle konuştu: “Terörizm sadece askerî yöntemlerle de ortadan kaldırılamaz. Malezya bağımsızlığının başında bu deneyimi yaşadı. Bu sorunun çözümünde biz sadece askerî yöntemleri kullanmadık, aynı zamanda insanların kalbini kazandık, onları anladık. İslam ülkeleri bugün bir karmaşa, bir çatışma süreci içerisinden geçiyor ve kesinlikle bu sorunun çözümlenmesi önceliklidir. Ancak Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığımız görüşme sonrasında birlikte çalışabileceğimizi ve bir şekilde bu sorunu çözebileceğimize emin oldum.”

Mahathir’e Cumhuriyet Nişanı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak basın toplantısı öncesinde Mahathir’e Cumhuriyet Nişanı verdi. Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Nişanı’nın Türkiye ile dostça ilişkilerin özellikle de çok daha farklı şekilde geliştirilmesini ve iki ülke vatandaşlarının birbirlerine yakınlaşmalarını sağlayan yabancı devlet adamlarına tevcih edildiğini söyledi.

“Aziz kardeşim” diye hitap ettiği Mahathir’in, dünyanın fevkalade mühim coğrafyasında tüm zorluklara göğüs gererek ülkesinin beşeri ve ekonomik kalkınmasına büyük katkı yaptığına işaret eden Erdoğan, 20 yıl önce ekonomik darboğaz içindeyken Malezya’yı düzlüğe çıkarmayı ve kalkındırmayı başardığını, birçok ekonomi tarihçisinin bugün bile bu başarıyı örnek gösterdiğini anlattı.

Mahathir’in, dünyanın en kıdemli başbakanı olarak bugüne kadar sergilediği müstesna liderlik ve vizyoner devlet adamlığıyla İslam alemine ve diğer ülkelere de ilham kaynağı olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Siyaset, iktisat ve yüce dinimiz İslam hakkında kaleme aldığınız kapsamlı eserlerinizle liderliğinizin ötesinde bizleri de aydınlattınız. Çalışmalarınız başta Filistinli ve Rohingyalı kardeşlerimiz olmak üzere mazlumların yaralarının sarılmasına, dünyada barış, istikrar ve refahın geliştirilmesine önemli katkılar sağladı. Türkiye ve Malezya arasındaki mesafe uzak olsa da dostluk ve karşılıklı güven temelinde 1964 yılında tesis ettiğimiz ikili ilişkilerimiz, şahsi ilgi ve çabalarınızla stratejik ortaklık seviyesine ulaştı.

Bu kıymetli çalışmalarınız dolayısıyla zatıalilerine Cumhuriyet Nişanı’nı takdim etmekten şeref duyuyorum. Bu nişanı dost ve kardeş ülke Malezya’nın başbakanına veriyor olmak benim için ayrı bir onurdur. Devletimizin Cumhuriyet Nişanı’nı ülkelerimiz arasındaki ezeli ve ebedi sarsılmaz kardeşliğin güçlü bir simgesi olarak kabul etmenizi ve taşımanızı temenni ediyorum. Bu vesileyle hem zatıalilerinin hem de dost ve kardeş Malezya halkının mutluluk ve refahı için en iyi dileklerimi şahsım, milletim adına burada ifade etmek istiyorum.” Erdoğan, konuşmasının ardından Mahathir’e Cumhuriyet Nişanı’nı taktı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here