Erdoğan ile fotoğraf vermek

0

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ‘memleket masası’ etrafında toplanıp birlik ve beraberlik fotoğrafı verilmesini istedi. Masayı toplayacak kişi de Cumhurbaşkanı Erdoğan. 

Bu teklifi aslında Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da sık sık yapıyor. Hatta Saadet Partisi, siyasi parti liderlerinin farklı zamanlarda katıldıkları video konferans yayınlarındaki görüntüleri birleştirerek sanal da olsa bir masa kurdu. 

Ancak hikmetine sual olunmaz, Akşener’in teklifi daha çok ses getirdi ve tartışılıyor. 

Masanın kurulmasına Erdoğan değil MHP lideri Bahçeli sert tepki gösteriyor. Dış güçlerden başlayıp iç güçlere konuyu getiren Bahçeli, tarihin sayfalarını aralayıp işi Mondros ve Sevr’e kadar taşıdı.

Düşünce güzel. 

Türkiye’nin ihtiyacı var ama iktidar partisi ve ortağı aynı görüşte değil. Bu teklifi sunan da ‘memleket masası’nın toplanmayacağını çok iyi biliyor, yine de teklif ediyor.

Neticede siyaset bu.

Türk siyasetinin gündemini belirleyen Erdoğan. 

Reklam

Neyin konuşulmasını istiyorsa, bir şekilde yaptığı açıklamalarla bunu sağlıyor ve tartışmaları kendi fikir ekseninde yürütüyor. 

Şu artık iyice ortaya çıkmıştır ki, Erdoğan olmasa mevcut muhalefet anlayışı, gündem dahi oluşturamayacak.

Zaman zaman topu rakipten çalmayı başaran muhalefet, tam gol pozisyonuna gireceği vakit kendi ayağına çelme takarak faul yapıyor.

Her defasında başa dönüyoruz.

Kendi siyasetini bir türlü oluşturmayı başaramayan muhalefetin bir de Erdoğan ile birlikte fotoğraf verme gayreti var. 

Bu fotoğraftan nasıl bir siyasi başarı elde edeceklerini bilmiyorum. 

Kendi içinde birliğini başaramayan muhalefet, istiyor ki, bunu Erdoğan bir masa etrafında toplayarak sağlasın. 

Erdoğan’dan abilik bekliyorlar.

Reklam

İstiyorlar ki, Erdoğan kendilerini muhatap alsın, karşısına oturtsun ve onları dinlesin. Sözlerine kıymet versin. 

Bunun olabileceğini düşünmek, Erdoğan siyasetini hiç tanımamak anlamına geliyor.

İYİ Parti kurulduğundan bu yana Genel Başkanı Akşener, Erdoğan’ın kendisini muhatap alması için çok uğraştı. Akşener’i bir defa dahi olsa muhatap alması halinde ona iyilik yapacağını düşünen Erdoğan ise mümkün olduğunca bu yola girmedi.

Şu sıralar Bahçeli’nin Akşener’e yönelik yüksek dozlu açıklamalarına bakınca sanki bu iş için Bahçeli görevlendirilmiş.

Başta Akşener ve Kılıçdaroğlu olmak üzere muhalefetten bir açıklama yapıldığında onlara karşı cevap hakkını Erdoğan değil sürekli Bahçeli kullanıyor. 

Muhalefet Erdoğan dedikçe ses Bahçeli’den geliyor. 

Siyasette iki ittifak var:

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı.

AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu, Vatan Partisi ve Büyük Birlik Partisi’nin de dışardan desteklediği Cumhur İttifakı.

Seçim sonrası Cumhur İttifakı ayakta kalırken, Millet İttifakı ise kâğıt üzerinde kaldı. İttifak ortakları kendilerine göre çizdikleri siyasetle yeni koridorlara yelken açmak istiyorlar.

İmkân olsa bir gün hepsi Cumhur İttifakına katılacak.

HDP’yi ise ne Cumhur İttifakı ne de Millet İttifakı görünürde kabul ediyor. Ancak fırsatları olsa her iki ittifak da HDP’yi yanlarında görmek istiyor.

Hayali memleket masası.

Akşener madem böyle bir fikri ortaya attı, bu masaya öncelikle muhalefet partilerini davet etmelidir. Direk başa oynamak yerine bunun için çalışmalıdır. Yerelde sağlanacak bir birliktelik, ulusal birlikteliğin yolunu daha kolay açacaktır. 

Akşener için de iyi bir liderlik denemesi olacaktır.

‘Memleket Masası’na eğer muhalefeti toplamayı başarırsa Akşener, o zaman masaya gelmeseler dahi AK Parti ve MHP tarafından muhatap alınacaktır. 

Muhalefetin şu aşamada yapacağı şey iktidar ve ortağı partileriyle bir masada toplanmak değil kendi içerisinde bir araya gelmektir.

Hatta muhalefet partileri, bu masada, ülkenin kronik sorunlarına ilişkin çözüm önerilerini bir bildiri ile kamuoyu ile de paylaşabilir.

HDP’yi terör örgütü PKK’nın yanına konumlandıran Akşener’in hayalinde, acaba bu partiyi memleket masasının neresine oturtmak vardır?

Ortak akıl deniyor; “HDP’nin aklına ihtiyacımız yok mu” denecek?

Muhalefet partileri memleket masasında bir araya geldiğinde HDP de bu masada yer alacak mıdır?

Terör örgütüyle arasına mesafe koyamayan HDP, muhalefet partisi olarak görülüyor mu?

Akşener’in kafasında memleket masasında oturamayacak siyasi partiler var mıdır?

Sorular böyle uzayıp gidebilir.

Muhalefet, enerjisini, bu tür masalar etrafında tüketmek yerine şu virüslü ortamda onu daha faydalı işlere harcamasında yarar görüyorum.

Bu tartışmalar, iktidar partisindeki “Bu ülke için vazgeçilmezim” anlayışını daha da kuvvetlendirirken, muhalefet açısından da alternatif olma duygusunu kaybettiriyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here