Erdoğan, Putin ile görüştü.. İdlib’de bir an önce ateşkes istedi

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le telefonda görüştü. Erdoğan görüşmede, İdlib’de bir an önce ateşkesin sağlanması ve akabinde siyasi çözüm sürecine yeniden odaklanmak gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Suriye rejiminin İdlib’in güneyinde ağırlıkla sivilleri hedef alan saldırılarında daha fazla can kaybının önüne geçmek ve Türkiye’nin sınırlarına yönelik artan göç riskini bertaraf etmek gerektiğini vurguladı.

Erdoğan, İdlib’de bir an önce ateşkesin sağlanması ve akabinde siyasi çözüm sürecine yeniden odaklanmak gerektiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili ilişkilerin olumlu gündemle ilerlediğini belirterek, G20 Zirvesi marjında Japonya’da Putin’le yapacakları görüşmede çalışmaların sonuçlarını değerlendirebileceklerini ifade etti.

Türk yargısı bir vesayet odağının değil, Türk milletinin yargısı olmalı

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu’nda yargı çalışanlarıyla iftar programında bir araya geldi. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Yargı Reformu Strateji Belgesi’ne ilişkin, “Ana gayemiz, yargının bütün tarafları için güven veren ve erişilebilir adalet sistemini tesis etmektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Adalet sisteminin önemine işaret eden Erdoğan, “Adalet sisteminin işleyişini güçlendirmek, yargıya ve kararlarına güveni en üst düzeye çıkarmak önümüzdeki dönemde de önceliğimiz olacaktır.” dedi. Erdoğan, “Türk yargısı bir vesayet odağının değil, Türk milletinin yargısı olmalı, sadece Türk milleti adına karar vermelidir.” diye konuştu.

“Bu dönem, muhataplarımızın büyük ve güçlü Türkiye’ye alışma, sindirme, kabullenme dönemidir.” diyen Erdoğan, şöyle devam etti: “Her fırsatta müştereklerimize vurgu yapıyor, vatandaşlarımızı Türkiye ortak paydasında buluşmaya çağırıyoruz. Bunun için 82 milyonun her bir ferdinin sadece kardeş değil, aynı zamanda kaderdaş olduğunu, aynı geminin yolcuları olduğunu söylüyoruz. Hiç kimsenin milletimizin arasına nifak tohumları ekmesine, insanlarımızı birbirlerine düşürmesine müsaade etmeyeceğiz.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here