Erdoğan’dan S-400 açıklaması.. İş bitmiştir, ABD’de de sesler biraz daha yükselebilir ama bir süre sonra normale dönecektir

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul seçimlerinin ardından son değerlendirme toplantısını partisinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’yla (MKYK) yaptı.

MKYK toplantısında, seçim sonuçlarının ve yerel taleplerin değerlendirilmesinden çok hükümetin genel politikaları üzerinde duruldu. Hürriyet’in edindiği bilgiye göre Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmeyi üyelere aktarırken şunları söyledi: “G-20 toplantısında Sayın Trump, dünya basınının önünde bizim haklı olduğumuzu söyledi. S-400 konusunda iş bitmiştir. Teslimin başlaması ile birlikte bu konu ABD’de de yeniden gündem oluşturur, sesler biraz daha yükselebilir ama bir süre sonra normale dönecektir. Bizim ciddi olduğumuzun onlar da farkında. Ben bir süre sonra bu tavrın değişeceğini düşünüyorum.”

Milletvekili toplantılarında olduğu gibi Suriyeli göçmenler sorununun MKYK’da da gündem olması üzerine, Erdoğan alacakları önlemlerle ilgili olarak başlıklar sıraladı. Erdoğan, “Suriyelilerin dönüşü teşvik edilecek. Bu arada da Türkiye’de suça karışan olursa derhal sınırdışı edilecekler. Ücretsiz sağlık hizmeti uygulamasına da son vermeyi düşünüyoruz. Hastanelerdeki sağlık hizmeti ve ilaçlar için katkı payı alacağız.” dedi.

Erdoğan, Suriyelilerin Türkiye’ye kabul edilmesi sürecinde hükümetin önünde başta bir seçenek olmadığını da belirterek “O zaman Suriyelilere kapılarımızı açmak zorundaydık. Aynı durum bizim başımıza da gelebilirdi. Suriyelilerden dönenler oldu. Dönüşleri de sağlayacağız.” dedi.

Erdoğan, ekonomik gelişmelerle ilgili de bilgi paylaştı. Birçok olumsuzluğu faizlerin yüksek olmasına bağlayan Erdoğan, “Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınması da buna dayanıyor. Yüksek faiz beraberinde yüksek enflasyonu getirdi. Önümüzdeki süreçte faizlerin düştüğünü göreceksiniz. Faizlerin düşmesiyle birlikte tek haneli enflasyonu da göreceğiz. Yıl sonuna doğru tedbirlerin olumlu etkisi görülecek. 2020’den itibaren de atak yapılacak ve sıçrama dönemine gireceğiz.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da toplantıda güvenlik önlemleri konusunda brifing verdi. Soylu, Suriye’deki gelişmelere bağlı olarak son dönemlerde Türkiye’deki DEAŞ’lı teröristlerde hareketlilik yaşanmaya başladığını belirterek, operasyonlar hakkında bilgi verdi. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Cuma namazını TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile birlikte kıldı. İki isim namazdan sonra Dolmabahçe Ofisi’nde bir görüşme gerçekleştirdi. Yaklaşık 1.5 saat süren görüşmeye ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here