Erdoğan’ın açıklaması sonrası twitter’da #SosyalMedyamaDokunma etiketi açıldı..

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medyaya ilişkin “Bir an önce biz bunları parlamentomuza getirip, parlamentomuzdan bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz. Bu konuda kapsamlı bir hukuki düzenleme üzerinde çalışıyoruz. İnternet ve sosyal medya mecralarının ülkemizde bir an önce hukuki ve mali muhataplık tesis etmeleri için ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız.” açıklamasını yaptı.

Erdoğan’ın açıklaması sonrası twitter’da “#SosyalMedyamaDokunma” etiketi açıldı. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ‘#SosyalMedyamaDokunma’ etiketiyle “Sosyal medyaya uygulanacak kapatma veya kısıtlamalar, Türkiye’nin kendi içine kapanması ve özgürlük alanının daraltılması demektir. Türkiye, dar bir özgürlük tanımına sığdırılamayacak kadar büyük bir ülkedir.” şeklinde paylaşımda bulundu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise “Düşünün. Çünkü henüz yasaklanmadı.” ifadelerini kullandı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Erdoğan’ı etiketleyerek “İşte vizyon, işte akıl, işte strateji. Mecburen A Haber izleyeceğiz artık… Dark’ın son sezonunu bitirmeden Netflix’i kapatırsan vallahi gücenirim Sayın Erdoğan.” dedi.

Akşener’in tweetini alıntılayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, şunu yazdı: “Aman Meral Hanım, şimdi hırsından spoiler verir :)”

HDP de twitter hesabından Erdoğan’ın internet üzerinden gençlerle buluşmasına ilişkin görüntüyü paylaşarak “Dislike’tan önce Dislike’tan sonra…” diye yazdı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “İktidarın Gelecek Vizyonu: Üniversite kapat, sosyal medyayı kapat, Türkiye’yi kapat. Bizim cevabımız: Üniversiteler açacağız, medyanın önünü açacağız, Türkiye’yi dünyaya açacağız.” ifadelerini kullandı.

“Cumhurbaşkanımızın sosyal medya açıklamaları çarpıtılıyor”

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya alanında kapsamlı bir hukuki düzenleme üzerinde çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Milletimize ve değerlerimize düşmanlıkta sınır tanımayan bazı kesimlerin, yasaklara ve baskılara karşı yıllarca mücadele etmiş Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yaklaşımını baskıcı ve yasakçı bir kalıp içerisinde sunma çabaları beyhudedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Reklam

Altun, bazı sosyal medya platformalarına yönelik tartışmalara ilişkin açıklama yaptı. Açıklamasına “Sayın Cumhurbaşkanımızın bugün bazı sosyal medya platformları ile ilgili yaptığı açıklamaları bağlamından koparıp çarpıtmaya kalkışanlara bir çift sözümüz var.” ifadesiyle başlayan Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi hayatı boyunca vesayetle, anti-demokratik unsurlarla ve yasakçı zihniyetle mücadele ettiğini vurguladı.

Bazı sosyal medya platformlarının vatandaşların haklarını gasbettiğini bildiren Fahrettin Altun, söz konusu sosyal medya platformlarının cinsel istismar, müstehcenlik, kumar, dolandırıcılık, suça teşvik, terör propagandası ve hakaret gibi kanunların suç saydığı konularda vatandaşların haklarının korunmasına yönelik hiçbir katkı sunmadığını kaydetti.

Bu platformların, tüm uyarılara rağmen bu suçların işlenmesine zemin teşkil ettiğini, Türkiye’de kontrolsüz şekilde kazanç elde ettiğini ve hiçbir vergi yükümlülüğüne tabi olmaksızın faaliyet gösterdiğini anımsatan Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da milletin birliği, bütünlüğü ve menfaati için söz konusu alanda hukuki düzenlemelerin ilgili organlarca yapılmasını vurguladığını aktardı.

Fahrettin Altun, Erdoğan’ın, uluslararası sosyal medya şirketlerinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini bir kez daha hatırlattığını bildirdi.

“Baskıcı ve yasakçı bir kalıp içerisinde sunma çabaları beyhudedir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, söz konusu alanda tüm dünyada olduğu gibi düzenlemelerin ve kontrollerin hukuk devleti ilkesi içerisinde yapılacağını da özellikle vurguladığına işaret eden Altun, şunları kaydetti:

“Bahsedilen alanda kapsamlı bir hukuki düzenleme üzerinde çalışmalar devam etmekte, internet ile sosyal medya şirketlerinin ülkemizde bir an önce hukuki ve mali muhataplık tesis etmeleri için gerekli adımlar atılmaktadır.

Milletimize ve değerlerimize düşmanlıkta sınır tanımayan bazı kesimlerin, yasaklara ve baskılara karşı yıllarca mücadele etmiş Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yaklaşımını baskıcı ve yasakçı bir kalıp içerisinde sunma çabaları beyhudedir.

Türkiye’yi başka ülkelerle karşılaştıranların, kendi ülkesinin tarafında değil de iki yüzlü davranan sosyal medya şirketlerinin yanında durmalarına şaşırmadığımızı da belirtmek isteriz. Türkiye bir hukuk devletidir, güçlü bir devlettir. Hak arama mücadelemiz, hakikati savunma irademiz, milletimizi ve değerlerimizi bu tarz saldırılara karşı koruma azmimiz sonuna kadar devam edecektir.”

Reklam

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here