Ergenlik Dönemi Korkuları

0

Ergenlik döneminde yaşanan korkular konusuna geçen hafta başlamıştım. Ergenlerin çocukluktan getirdikleri korkuların üzerine başka korkular da eklenir ve ergenler bu korkularla uğraşırlar.

Onların nasıl uğraştıklarını çoğu zaman anlayamayız.

Bunun nedeni de aslında onların taşıdığı diğer korkular yüzünden olur.

Reddedilme ve kabul görmeme korkuları.

Ergenlik döneminde hem duygusal açıdan hem çevre tarafından (fiziksel değişiklikler sebebiyle) kabul görmeme korkusu vardır.

Bu korku ailesine, okul ve arkadaş çevresine ve duygusal hisler bekledikleri özel arkadaşlarına karşı olur.

Yakın hissettiği kişilerin onu kabul etmeyeceklerini sanırlar. Bu korkuyu yaşarken bir de bunun üzerine içinde yaşadıkları korkuları belli etmeme durumunu da yaşarlar. Aslında bu da bir korkudur. Korktuğunun başkaları tarafından anlaşılması korkusu.

Ergenlik dönemindeki bireyler kendilerini çevreye karşı savunmasız olarak göstermek istemezler, bu yüzden de korktuklarını belli etmezler ve saklamaya çalışırlar.

Eğer bu korkuyu aşabilirlerse bunun arkasında başka korku daha belirir: Reddedilme.

Ailesi, okul ve arkadaş çevresi ve duygusal bağ içinde olduğu kişilerin onu ilk aşamada anlamaları ama daha sonra onu reddetmelerinden korkar.

Ergenlik dönemindeki bireyler kendi iç dünyalarında duygusal olarak iniş-çıkış, git-gel yaşadıkları için çevresindeki arkadaşlarının da öyle olduklarını düşünerek onların kendisini reddetmelerinden korkar.

Fiziksel değişiklikler ve cinsel eğilimler de bu dönemde korkuların merkezleri olurlar.

Fiziksel değişiklikler yüzünden oluşan duygusal durumu aşmaya çalışan ergen bireyler cinsel tercihlerini belirlemeye çalışırlarken daha da büyük sorunların içine düşüyorlar.

Cinsel tercih konusunu geçen hafta da ele almıştım.

Ergenlik dönemindeki cinselliğe dayanan korkuların başında gelen de bu. Biseksüel, lezbiyen ya da homoseksüel eğilimleri içinde hisseden ergen bireyler ne yapacaklarını, nasıl hissedeceklerini bilemedikleri için daha da bocalıyorlar.

Dinin ve kültürün baskısı altında kalan bu genç bireyler ailelerinden de aynı tutumu gördüklerinde daha da karmaşık bir durumun içine girmekteler.

Biraz olsun farklı cinsel tercih yapma eğiliminde olan genç bireyler bastırılan bu korkular yüzünden hissettikleri tercihlerini bastırıyorlar. Bastırılan bu tercihler belki ergenlik döneminde tekrar ortaya çıkmıyor ama genç bireylerin duyguları arasında yaşamaya devam ediyor.

Aileler genç bireylerin farklı duygularını bastırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Gençleri kendilerine benzetmeye çalışan bu aileler yıllar geçtikçe ne kadar yanlış yaptıklarını anlayacaklar.

Özellikle dindar ve muhafazakar aileler genç bireylere yaptıkları bu baskıyı din adına yapıyorlar.

Din adına yapıldığı için de kutsal olan bu baskı gençleri bunaltıyor.

Danışanımlar arasında olan bu gençleri dinlediğimde ailelerin neden bunu yaptıklarını anlamakta zorluk çekiyorum.

Dindar ve muhafazakar ailelerden ricam ‘lütfen ergen gençlerle konuşun. Onları yargılamadan ve ayıplamadan onların duygularını öğrenmeye çalışın’.

Gençler sizlere de teklifim: ‘Anne-babalarınızdan çekindiğiniz yaşadığınız, hissettiğiniz duygularınızı gizlemeyin. Çünkü bu hissettiklerinizle hesaplaşmadığınız için ileriki zamanlarda tekrar ortaya çıkacak, bu yüzden de bir an evvel çözmeye çalışın’.

Hoş çakalın

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here