Erken seçim hakkında konuştu.. Ülkenin ekonomik şartları yada siyasi sosyal şartlar seçimi mecbur hale getirebilir

0

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, erken seçim hakkında konuştu. Hükümetin kendi isteğiyle bir erken seçim istemesinin zor göründüğünü belirten Babacan, “Kaybedecekleri seçimi bugün neden istesinler?” diye sordu.

Kamuoyu araştırmalarına göre hem iktidar partisine hem de ortağına olan desteğin yavaş yavaş eridiğini dile getiren Babacan, şunları ifade etti: “Kendi istekleriyle erken seçime gideceklerini düşünmüyorum. Ama ülkenin ekonomik şartları yada siyasi sosyal şartlar seçimi mecbur hale getirebilir. Arzu etmeyiz, dua da ediyoruz ülkemiz daha iyiye gitsin diye ama şartlar daha da kötüleştiğinde siyasi meşruiyet zemini zayıflayacak. 2023 Haziran’ına kadar hukuki meşruiyeti var ama siyasi meşruiyet zemini gittikçe zayıflayacak. Bizim tahminimiz öyle çok acele olmasa da 2021, 2022 gibi bir tarihlerde seçimin olacağı. 2023 Haziran’ına kadar biraz zor dayanacaklar gibi geliyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Erken seçim kabile devletlerinin işi” açıklaması hakkında ise Babacan, “2018’deki seçim erken seçimdi. Bu seçimden birkaç ay önce yine sayın Cumhurbaşkanı demişti ki ‘Erken seçimden bahsetmek bu vatana ihanettir.’ Ama birkaç ay sonra sayın Bahçeli çıkıp seçim tarihi verdi. Hatta Bahçeli’nin söylediği tarihten de önceye alındı. Dolayısıyla bu seçim tarihiyle ilgili iktidarın söylediğinin hiçbir kıymeti yok. Ülkede şartlar oluştuğunda bundan kaçmak çok zordur.”

Partisinin kongre süreçlerinin devam ettiğini hatırlatan Babacan, milletvekili transferi hakkında “Bizi engellemek için bir baskın seçim yapılırsa o zaman bir B planına bir C planına bakarız. O gün verilecek bir karardır. Şuan konuşmak için çok çok erken.” dedi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here