Erken seçim, muhalefet tarafından tekrar reddedildi..

0

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın beş haftalık bir süre için alınacak parlamentonun son oturumunda ikinci kez gündeme getirdiği erken seçim, muhalefet tarafından tekrar reddedildi.

Johnson’ın 15 Ekim tarihinde erken seçime gidilmesi yönündeki önerisine 293 milletvekili onay verdi; böylece gerekli olan üçte iki çoğunluk sağlanamadı. Teklifin geçmesi için 434 oy gerekiyordu.

Muhalefet partileri, erken seçimin tekrar gündeme gelmesi takdirinde onay vermeyeceklerini daha önce açıklamıştı. Muhalefet, erken seçim yerine anlaşmasız Brexit’in önüne geçecek adımların atılmasını istiyor. Böylece Parlamento’daki altıncı yenilgisini almış olan Johnson ise erken seçim talebinin gerçekleşmesi için birtakım yasal önlemler alabileceğini söylüyor.

Parlamento bu gece itibariyla gireceği askıya alınma sürecinden 14 Ekim’de geri dönecek. İngiliz lider, parlamentonun askıda olduğu süreyi hükümetinin Brüksel’de Avrupa Birliği ile müzakere etmek için kullanacağını söyleyerek “Her ne kadar Parlamento elimi kolumu bağlasa da ben ulusal çıkarlar için bir anlaşma yapmaya çalışacağım” dedi.

Hükümetin Brexit’i daha fazla geciktirmeyeceğini sözlerine ekleyen Johnson, muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’e yüklenerek, istedikleri gibi bir anlaşma edinmek için seçimlere gitmekten çekinmemesi gerektiğini belirtti. Corbyn ise seçimlere hazır olduklarını, ancak anlaşmasız bir Brexit olması ihtimalini göze alamayacaklarını vurguladı.

Kaynak: BBC Türkçe

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here