Ermenistan’da sıkıyönetim ile genel seferberlik ilan edildi..

0

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, sıkıyönetim ve genel seferberlik ilan ettiklerini açıkladı. Facebook hesabından açıklama yapan Paşinyan, “Değerli vatandaşlar, şu anda Ermenistan hükümetinin kararıyla sıkıyönetim ve genel seferberlik ilan edildi. Seferberlik kapsamındaki herkesi askerlik şubelerine başvurmaya çağırıyorum.” dedi.

Ermenistan, Dağlık Karabağ’da Azerbaycan’a ait 2 helikopter ile 3 İHA’yı vurduklarını, Azeri ordusunun can kayıplarının olduğunu iddia etmişti. Azerbaycan Savunma Bakanlığı da Ermenistan’ın saldırılarına karşılık verildiğini ve 12 Ermeni uçaksavar sisteminin imha edildiğini açıklamıştı.

Sputnik’e Dağlık Karabağ’da çatışmaların yeniden alevlenmesi konusunda demeç veren Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Sözcüsü Vladimir Zaynetdinov, “Bu sorunun sadece barışçıl yolla çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunun için uluslararası kabul görmüş bir mekanizma olan ve sorunun çözümü üzerinde çalışan AGİT Minsk Grubu var. Bölgede ateşkes sağlanmalı.” ifadelerini kullandı. Zaynetdinov, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’daki durum nedeniyle KGAÖ’den yardım talebinde bulunmadığını da belirtti.

KGAÖ’ye üye ülkeler Rusya, Ermenistan, Kazakistan, Tacikistan, Belarus ve Kırgızistan.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here