Esad: Ülkemizde terörizm olduğu için Suriyeliler Türkiye’de yaşıyor

0
"Biz savaştan bahsediyoruz, iyi ahlâk derneği faaliyetinden değil" de demiş Esad

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, “Avrupa ülkelerinin, Türkiye’nin göçmenleri gönderme tehdidinden korkarken, Suriye’deki terörizmi desteklemeyi sürdürmelerin ikiyüzlülük olduğunu” söyledi.

Avrupa’nın ilk endişesinin Türkiye’nin göçmenleri kendisine göndermesi olmaması gerektiğini savunan Esad, Avrupa’ya yönelik olarak, “Çoğunluğu ılımlı, çok azı terörist birkaç milyonundan korkarken, sayıları en az on binlerce belki de yüz binlerce olan sizin Suriye’de doğrudan desteklediğiniz teröristlerin bir gün ülkenize gelecek olmasından nasıl korkmuyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

Rus basınına verdiği demeçte Esad, AB ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında, “iki yönlü bir ilişki yaşandığını” iddia etti ve “Avrupalılar hem Erdoğan’dan nefret ediyor, hem de onu istiyorlar, ne söylediğini dinlemek zorunda kalıyorlar.” ifadesini kullandı.

Türkiye’de yaşayan Suriyeli mültecilere de değinen Esad, “Türkiye’de yaşayan tüm mülteciler Suriyeli değil. Evet büyük bir çoğunluğu Suriyeli ama hepsi değil. Suriye’de terörizm olduğu için, teröristlerin bombardımanları nedeniyle Suriyeli mülteciler Türkiye’de yaşıyor.” diye konuştu.

Esad, Türkiye’nin Suriyeli mültecileri Avrupa ülkelerine gönderme girişimiyle ilgili olarak ise, bunun Avrupa ülkeleri tehlikeli olabileceğini ancak Avrupa ülkelerinin Suriye’de ‘terörizmi desteklemesinin’ asıl tehlike olduğunu iddia etti.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here