Etlik Hastanesi 1,1 milyar Euro’luk borcunu yapılandırdı..

0

Reuters, İtalyan Astaldi ve Türkerler ortaklığının yürüttüğü Ankara’daki Etlik Şehir Hastanesi projesinde, bankalar ve finans kurumlarıyla sürdürülen görüşmeler sonucunda yaklaşık 1,1 milyar Euro’luk borcun yeniden yapılandırıldığını ve duran inşaatın başladığını duyurdu.

Türkiye genelinde büyük şehirlerdeki hastanelere geçen yıllarda 650 milyon Euro yatırım yapan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), yapılandırmaya yönelik anlaşmanın imzalandığını teyit etti. Konuya yakından takip eden iki kaynağın Reuters ajansına verdiği bilgiye göre iki hafta önce anlaşma imzalanırken, anlaşmada üçü özel Türk bankası olmak üzere 13 banka ve finans kurumu bulunuyor.

Astaldi ve Türkerler’in yürüttüğü ve 3 bin 600 yatak kapasiteli hastane projesinin inşaatı 2013 yılında başlamıştı. Finansman sıkıntılarından dolayı bir ara inşaatı durdurulan projenin, yapılandırma ile birlikte şu anda tekrar devam ettiği bildirildi. Türkiye’nin en büyük şehir hastanelerinden biri olan Etlik hastanesinin, Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, yüzde 60’ı tamamlanmış durumda.

Bu arada birkaç şehir hastanesinde de yine yapılandırma görüşmelerinin devam ettiği kaydedildi. Etlik projesindeki yapılandırma anlaşmasının şehir hastaneleri özelinde ilk olduğu, yeni anlaşmaların da önümüzdeki aylarda duyurulacağı belirtildi.

Hükümet 2018 kur krizinden sonra tamamlanmayanlar da dahil olmak üzere mega şehir hastaneleri projelerinde yükselen maliyetlerden hem kendini hem de yatırımcıları korumak için birtakım düzenleme değişikliklerine gitmişti.

Şehir hastanesi projeleri, yatırımcıların hastaneleri inşa etmek için uzun vadeli yabancı para cinsi kredi temin ederek, proje tamamladıktan sonra devlete belirli bir süre için kiraya vermesi modeli üzerine kurulu. Ancak yaklaşık 10 milyar dolar denklikte olduğu tahmin edilen bu krediler genellikle Euro cinsi temin ediliyor, devletin kira ödemeleri ise Euro endeksli ancak lira cinsinden yapılıyor.

Türk hastaneleri borç indirimi talep etti

Reuters haber ajansı, Türkiye’deki devlet ve üniversite hastanelerinin yurt dışındaki ilaç ve tıbbi malzeme şirketlerine olan 2,43 milyar dolarlık (yaklaşık 19 milyar TL) borçlarında indirim talebinde bulunduğunu duyurdu. Ajans, haberini üç farklı kaynağa dayandırdı.

Reuters’a konuşan sektör yetkilileri, şirketlerin kendilerine önerilen teklifi kabul etmeleri hâlinde, hastanelerin tıbbi malzeme firmalarına yüzde 25 indirimle borç ödeyeceğini söyledi. Yetkililer, ilaç şirketlerinden devlet hastanelerinin yüzde 6, üniversite hastanelerinin ise yüzde 18 indirim talep ettiğini belirtti.

Hastanelerin 19 milyar TL’lik borcunun ne kadarlık bölümünün yeniden yapılandırılacağı, şirketlerden kaçının anlaşmaya yanaşacağına bağlı.

Devlet hastanelerinin borçları, ilk olarak geçen hafta ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfieldtarafından gündeme getirilmişti. İstanbul’daki 38’inci Amerikan-Türk Konferansı’nda konuşan Satterfield, Türkiye’deki devlet hastanelerinin ABD ve diğer ülkelerdeki ilaç şirketlerine 2,3 milyar dolar borcu olduğunu söylemişti.

Borçların ödenmemesinin ya da ödemelerin eksik yapılmasının sonuçları olacağını belirten ABD’li büyükelçi, “Şirketler Türkiye piyasasından ayrılmayı ya da Türkiye riskini azaltmayı değerlendirecek. Bu da Türkiye’nin çıkarlarına hizmet eden bir istikamet değil” ifadesini kullanmıştı.

Satterfield, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un da bu konuyu geçen yıl Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile görüştüğünü ve ödemelerin zamanında yapılmasına ilişkin düzenlemelerin gerçekleştirileceğine dair kendisine güvence verildiğini belirtmişti. Satterfield, bir yıl sonrasında ise ABD’li şirketlerden borç indirimi talep edildiğini söylemişti.

Kaynak: Euronews ve DW Türkçe

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here