Eyy Alfred Nobel, Bir Sen Kalmıştın..!

1

9 Aralık günü; Kadıköy’de kadına yönelik şiddeti protesto eden kadınları, engellemeye çalışan polislerin arasında, gülümseyen bir kadının sureti 10 Aralık’ın en çok ilgi çeken sosyal medya görseli olmuştu.

Malum 10 Aralık İnsan Hakları Günü idi. Bu günün vesilesi ile Erdoğan’dan bu defa “Eyy” ile başlayan hitapta payını alan rahmetli Alfred Nobel oldu.

“Eyy Nobel, sen de kimsin?” diyen Erdoğan; “Barış Ödülü”nü verseler almayacağını, ‘ülkemizden bir teröriste ödül verildiğini’ ve son olarak da Peter Handke’ye ödül verilmesine istinaden akıl, izan sahibi herkesi bu skandala dur demeye çağırdığını ifade etti.

Ülkemizden Nobel alan iki kişiden Aziz Sancar’ı kast etmediğini ifade ederek, diğer Nobelli Orhan Pamuk’u işaret ettiği aşikar olduğu halde, Cumhurbaşkanı Sözcüsü Fahrettin Altun, hedefte Orhan Pamuk olmadığını ifade etti.

Anlaşılan o ki, bir 3. Nobelli Türk var ama bu gizli Nobelliyi biz bilmiyoruz. Bir tek Erdoğan biliyor. Her ne kadar Altun adaydan bahsetti dese de, Erdoğan’ın açık ve net ödülü alan bir kişiden söz ettiği anlaşılıyor.

Biz bu kripto Nobel ödüllüyü düşüneduralım, Eurovision’dan sonra Nobel’in de ülkemizin gündeminden çıkmasındaki tesadüf üzerine biraz kafa yoralım…

Belli ki dünya bir yöne biz başka yöne gidiyoruz. Eurovision bir kuşağın eğlencesi idi. Yeni kuşaklarla da gayet iyi bağ kurmasına rağmen, Türkiye’nin gündeminden çıkarıldı. AKP’ye kısmet olan bu icraatın bir benzerini bundan sonra Nobel için göreceğiz belli ki.

Neticede ülkemizde Türk tipi Başkanlık sistemine geçtik ve bunun bir neticesi de başkan ne derse doğrudur. Bu yüzden bundan sonra Nobel bizden mahrum kalacak.
Burada Nobel ödülü alan Peter Handke’nin, Bosna Savaşı hakkındaki görüşlerinin ödüllendirildiği düşünülüyor.
Dünyanın kahir ekseriyetinin katılmadığı bu görüşler mi, yoksa ömrünü yazmaya adamış bir yazarın uzun yazarlık serüveni mi ödüllendiriliyor?
Başkanımız bu konuda görüş beyan etmişken bize söz düşer mi bilinmez.

Reklam

Benim bu konuda iki çekincem var:
1.      Handke’ye verilen ödülle Bosna savaşına dair onun yorumunun doğrulanması arasında bağ kurmak ne kadar doğru? Bu konudaki kabullenme aslında bir anlamda Handke’nin görüşlerine genel kabul sağlamak manasına geliyor. Handke bu ödülü Bosna savaşı için yazdıkları ile değil, yazarlık serüvenine dahil ettiği onlarca eserinde kurduğu dünya ile almıştır demek daha doğru olmaz mı?

2.      Handke üzerinden yürütülen söylemler; Sırbistan gibi Türkiye ile gayet iyi ilişkilere sahip ülke için de, son derece yaralayıcı ve diplomasi dışıdır. Sırbistan ile Türkiye arasındaki ilişkilere bu konudaki güncel söylemler durduk yere zarar vermiştir. Bu da aslında hiç de gereği olmayan diplomatik bir cephedir.

Türkiye Bosna savaşına dair duruşunu teyit etmek için Peter Handke’ye ihtiyaç duymamalıydı.
Nobel’le ilgili güne damgasını vuran söylemler sadece Handke ile sınırlı kalsa, belki eleştiriye yer olmazdı. Ancak Orhan Pamuk’un; belli ki son dönemlerde muhalif tutumunu beğenmemeden kaynaklanan yaklaşımlar amacın ‘bağcıyı sopalamak’ olduğunu, aşikar ediyor.

AKP’nin MHP’den başlayan Milliyetçi kanattan, İşçi Partisinde sonlanan Ulusalcı kanata, gelişen 2019 versiyonu Orhan Pamuk için bu kesimlerin mutabakatına sözcü oluyor.

Orhan Pamuk’a; “Nobeli bizi eleştirdiği için verdiler” basitliği günümüz iktidar koalisyonu için bir mottoya dönüşüyor. Seçim sonuçlarını dahi hazmetmeyen bir iktidarın dönüştüğü hal, Nobel ödülünü alan yazarın geriye dönük sıfırlanmasını makul kılıyor.

Fahrettin Altun’un düzeltmek için çaba sarfettiği sözler; aslında bir bilinçaltı yansımasından başka bir şey değil. 

Orhan Pamuk’a söylendiği için, ağızda kekremsi bir tat veren bu sözlerin, çok daha ağırları İstanbul seçimlerinin ilk turunda halkın neredeyse yarısına söylenmedi mi?

Handke’yi Miloseviç gibi bir kasaptan ilham aldığı için yerin dibine batırın. Bunu hak ediyor. 

Reklam

Yine de bu satırları yazan insanın yazarlığına saygıda kusur etmeyin:
“Bir pervane gibidir acı
Tek farkı, insanı alıp götürmez bir yere
Döner de döner habire.”

Ve unutmayın
Her hayat benzersizdir. Her hikaye başka bir eşi olmadığı için hikayedir.

1 YORUM

  1. Olaylara objektif yaklaşan, şu ana kadar yaptığım okumalardaki tek yazı. Objektif demişken, aynı zamanda cesaretli bir yazı, kutlarım.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here