F.Bahçe-G.Saray derbi psikolojisi

0

İki ebedi dost, ezeli rakip Fenerbahçe-Galatasaray arasındaki derbi maçlar belki dünyanın en büyük derbisi değil ama en çılgın en çok konuşulan derbilerinden biri.

Galatasaray 17 senedir Kadıköy’de kazanamıyor. Galatasaray cephesinde derbi öncesinde yaşanmış çok ilginç olaylar var.

Anlatan futbolcuların yalancısıyız.

Fenerbahçe maçlarından önce soyunma odasında mumlar yakanı mı dersiniz, gerginlikten midesi bulanıp istifra edeni mi dersiniz, şampiyon olmayacaksın ama Kadıköy’de Fenerbahçe’yi yeneceksin deseler tamam diyecek olanı mı dersiniz, kendini futbolcu gibi değil de gladyatör gibi hissedip savaştığı hissine kapılanı mı dersiniz.

Kadıköy’de kazanamamak Galatasaraylı oyuncuları iyi oynasalar da puan alsalar da gözle görülür bir “eziklik” psikolojisi yorumlarından kurtulamaz hale getirdi.

Sahaya çıkan Galatasaraylı futbolcu Kadıköy’deki atmosferden öylesine etkileniyor ki Galatasaray’ın kazanacağına inanmıyor, maç berabere biter diye düşünüyor.

Fenerbahçe sahaya çıktığında suratları bembeyaz olan futbolcular var.

Kadıköy’de kendilerini sürekli şanssız nitelendiren oyuncu sayısı da oldukça fazla.

Sarı Kırmızılı ekipte Fenerbahçe’ye gol atmayanı gerçek Galatasaraylı saymıyorlar. Diğer taraftan ilk Fenerbahçe yenilgisi tatmayanı da Sarı lacivertliler gerçek Galatasaraylı saymıyorlar.

armalar

Fenerbahçeli oyuncular için ise durum daha eğlenceli bir hal almış. Galatasaray maçları tam bir bayram havasında karşılanmaya başlanmış.

Oluşturulan muhteşem atmosferde seyirci 12. futbolcu gibi oluyor. Fenerbahçe taraftarı sonuca etki edebiliyor.

Kadıköy’de Fenerbahçeli oyuncu ve taraftarlarda bir rahatlık var. Rahatlık heyecanı ortadan kaldırmıyor aksine performansı, mücadele ve kazanma iştahını arttırıyor.

17 sezondur galip gelememeyi şansızlıkla açıklamak yetersiz kalır. Bu durum sosyolog ve psikologların ilgi alanına giriyor.

Hatta en iyi kadroyla Kadıköy’e gidip 6-0’lık maçtakinden bile kötü oynayarak kaybediyorsanız bunu bilim adamları araştırmalıdır.

Pazar akşamı oynanacak derbiyi kim kazanır. Benim tahminim yine FENERBAHÇE…

İşin teknik analiz ve yorumlarına yarınki yazımızda yer vereceğiz.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here