‘Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerelerde Bulunurlar?’

0

HOOOKUUUUSSS POOOOKUUUUSSSS TOLUUUUUS TALAAAANTUUUSSS ABRAKADABRAAAAA yaptığım büyüyleee beynini ele geçirmeeeeek istiyoruuuuum. Wuuu huuuuu

Herkesiiiii ışıltılı bir kürenin içine doldurmaaaak avucuumun içinde sıkıcaaa tutup kuvvetleee sallaaaamaaak…. Sonraaaa oturuuuup ahenkle salına salınaaa yerlerini buluşunu izlemeeeek isiyoruuuuum.

GALLERY: Fantastic Beasts and Where to Find Them - *EXCLUSIVE* Character Posters - Eddie Redmayne as Newt Scamander

Dün ‘Fantastik Canavarlar Nelerdir? Nerede bulunurlar?’ Adlı filmi izlemek için ailece AVM’ lerden birindeki sinema salonunun yolunu tuttuk. Henüz reklamlar dönerken koltuğumuza oturduğumuzda üçümüz birden görüntüde bir problem olduğunu fark etmemize rağmen; ‘belki filme geçildiğinde düzelir’ diyerek beklemeye koyulduk. 3D olarak oynatılan film, başlar başlamaz problemin sürdüğünü görünce eşim dışarı çıkıp görevli kişiye sorundan bahsetti. Problemi teyit etmek için onunla birlikte salona giren görevli sorunun varlığını kabul edip hemen düzeltileceğini söylemiş. Bu arada film akmaya devam ediyor.

Yansıtılan görüntünün bozuk olduğunu anlamamanızın imkânı olmadığı hâlde, yüzde yetmişi dolu olan salonda bizden başka tek bir kişi bile ses çıkarmadan dev ekrana kitlenmiş, seyre koyulmuştu. (Bunca sessizlik insana içten içe acaba biz mi yanılıyoruz? Gözlüklerimiz mi bozuk diye sorgulatırken) Düzeltilecek diye bekliyoruz, filmden bir dakika daha aktığında kızım kulağıma titreyen ve bulanık görüntü yüzünden gözlerinin şeşi beş olduğunu yeniden fısıldadı. Erhan Bey, ikinci kez görevliyle konuşmak için dışarı çıktı. Sorunu halletmeye çalıştıkları ancak düzeltilemediği iletilince yanımıza geldi ve beraberce salonu terk ettik. Sorunsuz bir şekilde para iadesi aldık ve oradan ayrıldık. Ben biraz caz yaptım ama neylersin durum buyken buydu arkadaşlar.

Şimdi bunca laf kalabalığını neden ettim. ‘O salon’ maalesef ki toplumumuzun içinde bulunduğu gerçeğin tam kendisiydi. Hedef kitle itibariyle muhtemelen çoğunluğu genç insanlardan oluşan topluluğun başlarına gelen olaya verdikleri tepkiyi açık seçik gözler önüne sermekteydi. Artık siz buna adamsendecilik mi dersiniz, nemelazımcılık mı yoksa uyuşmuşluk mu… Veyahut gerçek anlamda bakar körlük mü varın artık siz karar verin.
HOKUUUS POKUUUUUS Dünyayı avucumun içine alıp iyiceee sallamaaaak…. Ardından uyuşan düşüncelerimizin uçuş uçuş etrafa dağılıp toplanmasına mest olmak istiyoruuuum.

Şimdi geçelim filmle ilgili malûmatfuruşuma;

J.K Rowling’ in aynı adlı fantastik ansiklopedik kitabından yine kendisi tarafından sinemaya uyarlama ‘Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?’ Beş filmlik bir serüvenin ilk bölümü olarak karşımıza çıkıyor. ‘Fantastik Canavarlar’ Harry Potter serisinin bir bölümünün de yönetmenliğini yapan David Yates imzasını taşıyor.

Talihsiz ilk salon deneyiminden sonra filmi başka bir sinemada ımax izleme keyfiyle dört köşe oldum diyebilirim. ‘Imax’ ‘Image Maximum’ yani yüksek boyutta ve netlikte görüntü kapasitesine sahip olan bir film gösterim sistemi demek oluyor.

Reklam

f9Yıl 1926 New York ’unda büyücülerin gizli dünyasında geçen filmimiz baştan sona kadar şaşaalı görsel efektlere donatılmış. Filmin içine gizlenen çok sayıda canavarın aşırı sempatik görünümleri yapımcıların çocukları da hedef aldığını düşündürüyordu. Özellikle kleptoman yaratık çok sevimli resmedilmişti.

Filmin ana karakteri Newt Scamander ‘e ‘Her Şeyin Teorisi’ filmindeki Stephen Hawking performansıyla hayranı olduğum Oscar ödüllü Eddie Redmayne hayat veriyor. Rol arkadaşlarıysa Katherine Waterston, Alison Sudol, Dan Fogler, Samantha Morton, Ezra Miller, Colin Farrell olarak sıralanıyor.

Eddie Redmayne Newt Scamander karakterine o kusursuz oyunculuğuyla imzasını atmakta hiç zorlanmamış. Scamander filmin başından itibaren elinden düşürmediği içinde fantastik canavarların ve büyülü bir dünyanın saklı olduğu ikonik bavuluyla, izleyiciyi adeta şapşala çeviriyor. Senaryo boyunca büyücüler ve cadıların kol gezdiği hikâye, büyük bütçelerle oluşturulan o devasa film setleri, benim hayâl bile edemeyeceğim boyutta ileri teknolojiyle can bulan uçuk kaçık düşler âlemi insanı gerçekten hayrete düşürüyor.f

Ancak, filmi Harry Potter serisiyle karşılaştırdığınızda derinlik açısından yerden yere vuranlar kadar olmasa da; ana karakterlerin duygu dünyalarının yansıtılmasının kısır kaldığını ben de düşünmedim desem yalan olur. Son ana değin bombardıman şeklinde maruz kaldığımız görsellik, bir süre sonra ne yazık ki insanı abandone etmeye başlıyor. Şaşkınlıktan şaşkınlığa atıldığınız gösteri bittiğinde elinizde kalan karakterlere ait donelerin azlığı karşısında üzülmeden edemiyorsunuz.

Görsel açıdan bakıldığında ‘Avatar’ filminden sonra ağzımın çoğu yerde açık kaldığını gülümseyerek duyumsadığım film, benim gibi çocuk olmayı sevenler için kocaman bir pamuk şekeri vadediyor. Stres yumağıyla boğuşan o güzelim kafanızı boşaltmak için kendinizi duygudan duyguya sürüklenirken bulmak istiyorsanız ‘Fantastik Canavarları’ kaçırmayın.

https://www.youtube.com/watch?v=SJQjVP1Pq_w
Wuuu huuu Cadı süpürgeme binmiş kaçarken üzerinize bir tutam iyimserlik tozu, kıkırtı suyu ve yaşam sevinci serpip uçuyooooruuuuum.
En güzeeeel pazartesiiiileeeeer sizinnn olsuuuuuun….

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here