Fas’taki okullarda Fransızca eğitimi yaygınlaştırılacak..

0

Fas’ta, okullarda Fransızca eğitimin ağırlığını artıracak yasa tasarısı kabul edildi. Ülkenin alt meclisinde oylanan yasa tasarısı, 4’e karşı 241 oyla geçti.

Söz konusu yasa tasarısı senatodan da onay aldığı takdirde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girecek. Ülkenin resmi dili Arapça ve Berberice olmasına rağmen konuşma dilinde İspanyolca ve Fransızca ile karışık Fas Arapçası daha yaygın. Eski Fransız sömürgesi Fas’ta, iş dünyasında, hükümette, yüksek eğitim ve öğretimde Fransızca bilmek önemli görülüyor zira ülkedeki birçok özel okulda sadece bu dilde eğitim veriliyor.

Diğer yandan Fas Milli Eğitim Bakanlığı istatistiklerine göre, ülkedeki devlet üniversitelerinde okuyan her üç öğrenciden ikisi Fransızca bilmediği için eğitimlerinde başarısız oluyor. Fas hükümeti, okulu terk eden öğrenci sayısını düşürmek ve gençlerin iş bulmasını kolaylaştırmak için bilim, matematik ve teknik alanlarda derslerin Fransızca verilmesini önerdi.

Fas’ta ilköğretim ve lise seviyesindeki devlet okullarında Arapça temel dil olurken, üniversite ve yüksek öğretimde ise Fransızca daha yaygın. Öte yandan söz konusu yasa tasarısına, sömürgecilik karşıtı birkaç solcu vekil oy kullanma işlemine katılmayarak tepki gösterdi.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here