Federal Meclis Başkanvekilliğine aday gösterildi..

0

Türk kökenli politikacı Aydan Özoğuz, Almanya’da seçimden birinci parti olarak çıkan Sosyal Demokrat Parti (SPD) tarafından Federal Meclis Başkanvekilliğine aday gösterilirken partinin sağlık politikaları sözcüsü Bärbel Bas ise Meclis Başkan adayı oldu. Federal Meclis, 26 Ekim’de kurucu oturum için toplanacak. Aydan Özoğuz, seçilirse Almanya tarihinde ilk Türk kökenli Meclis Başkanvekili olacak.

Adaylarla ilgili önerisinin meclis grubu yönetim kurulunda oy birliğiyle kabul edildiğini ve karşı aday bulunmadığını dile getiren Parti Meclis Grup Başkanı Rolf Mützenich, Meclis Başkanı ve Meclis Başkanvekilini meclisteki en güçlü parti grubunun belirlemesi geleneğine dikkat çekti. Adaylarla ilgili diğer partilerin meclis gruplarını da bilgilendirdiklerini söyledi.

Hamburg doğumlu Aydan Özoğuz, 2009 yılından bu yana SPD milletvekili olarak Meclis’te görev yapıyor. 2011-2017 yılları arasında SPD Genel Başkan Yardımcıları arasında yer aldı. 2013-2018 yılları arasında ise Alman hükümetinin Göç, Mülteciler ve Entegrasyondan Sorumlu Devlet Bakanı olarak kabineye dahil oldu.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri de gelecek yıl Şubat ayında yapılacak. SPD’nin önerdiği Steinmeier, ilk seçimlerde Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ve liberal Hür Demokrat Parti (FDP) tarafından da desteklenmişti.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here