Fenerbahçe’de bir karar verilmeli! Advocaat’la…

0

Süper Lig’de Kasımpaşa karşısında kötü bir futbolla berabere kalan Fenerbahçe şampiyonluk hedefinden uzaklaştı. Çarşamba akşamı Krasnador karşısında yaşanacak kötü bir sürprizle sadece Türkiye Kupası’na kalabilir. Koca bir sezon daha boşa gidebilir. Oyuncular, Teknik direktör Advocaat bir türlü aynı dilden konuşamadı, taraftar küskün, yönetim çaresiz… Şimdi karar zamanı, Fenerbahçe önümüzdeki sezonu da ya kaybedecek ya da şimdiden alınacak kararla geleceğe umutla bakacak.

Pazar günü oynanan maçta günlük güneşlik bir havada 50 bin kapasiteli Ülker Stadyumuna 12 bin seyirci geliyorsa ve tribünler boş kalıyorsa, takımın heyecan ve umut vermemesindendir. Gelinen nokta Advocaat’ı bazı söylemlerinde haklı çıkartıyor. Ne diyor Hollandalı teknik adam ‘Buraya geldiğimizde birçok şey için artık geç kalınmıştı.’ Ara transferde de ne istenmeyen oyuncular gönderildi ne de ihtiyaç duyulan bir orta saha oyuncusu alınabildi. Bütün iyi niyetine rağmen Fenerbahçe yönetimi bu istekleri yerine getiremediği için tribünlerin boş kalmasını ve Advocaat’ın şikayetlerini yadırgamamak lazım. Peki bu kadro 10 puan geriye düşecek kadar kötü mü, değil elbette ama arayı kapatacak kadar da iyi değil…

Advocaat elindeki malzemeyi en iyi şekilde kullanmaya çalışıyor, Sarı Kart cezalısı Jeramin Lens ve Alper Potuk Fenerbahçe’nin önemli eksikleriydi.  Van der Wiel, Skrtel, İsmail Köybaşı, Ozan Tufan, Stoch ve Volkan Şen forma şansı bulmuştu. Motivasyon yeterli miydi? Tartışılır, mücadele etmeye çalışan oyuncular kendilerini yeterince oyuna veremediler.

Fenerbahçe defansı Van der Wiel, Kjaer, Skrtel, İsmail Köybaşı ile oldukça sağlamdı. Orta sahada Mehmet Topal’ın önünde Josef ve Ozan Tufan yer aldı geçen sezonu hatırlatan bu diziliş defansif yönden etkin oldu ancak hücum zenginliği açısından pek bir fayda getirmedi.

Uzun süre sonra forma şansı bulan Stoch ve Volkan Şen rotasyon deneyen Advocaat tarafından beklenti içinde görev aldı. İyi niyetli mücadele ettiler ama beklentileri karşılayamadılar. Pozisyon açısında oldukça kısır geçen maçta uzaktan şut denemeleri izleyenleri uyuttu, antrenmanlarda bile daha ciddi ve isabetli atılan şutlar insanı futboldan soğutacak kadar gelişigüzeldi. Bireysel yeteneği ve vuruşlarıyla göze hitap eden Sow ve onun yerine giren Fernandao da yeterince top alamayınca etkisiz kaldılar.

Kasımpaşa da Fenerbahçe karşısında sağlam defans anlayışını uygulamaya çalışarak, gol yememe üzerine kurulu taktiğiyle kontratak kovaladı.

İleride oyun kurmaya çalışan rakipleri Fenerbahçe’nin affetmediğini bilen Kasımpaşa teknik direktörü Kemal Özdeş hiç risk almadı. Maç boyunca net pozisyon olmadığı için futbol adına etkisiz şutlar, bir iki yan top, yüksek top dışında kayıtlara geçen hareket olmadı.

Fenerbahçe’de kötü gidişin herkes farkında, teknik heyet ve futbolcular bu konuda toplantılar yapıyor, yönetim hazırlanan raporları okuyor. Değişen bir şey yok. Sihirli bir değnek dokunuşu gerek. Bu da belki Avrupa Ligi’de tur atlamakla olabilir. Kazanılacak moral ve motivasyonla kalan haftalarda ligde ortaya konacak mücadeleci ve güzel futbolla seyircisi mutlu edilebilir ve geleceğe de umutla bakabilir.

Elindeki kadroda gönderilmek istenen oyuncuları kullanmak zorunda kalan bir teknik adam bundan daha iyisini yapamaz. Zaten ‘Benden daha iyisini bulurlarsa getirsinler, martta masaya oturuyoruz’ diyen Advocaat tavrını açıkça ortaya koymuş. Şimdi bir karar verilmeli. Bu sezon için geç kalınan yeni yapılanma önümüzdeki sezon için şimdiden başlatılmalı. Karar hemen oyunculara bildirilmeli ki herkes durumunu ona göre gözden geçersin. Fenerbahçe’ye bu sezon başından beri gol yememe üzerine kurulu bir oyun anlayışı yakışmıyor.

Beşiktaş’ın 10 puan fark atmasını iyi yorumlamak lazım. Ofansif anlayışı çok iyi uygulayan oyunculardan oluşturulmuş Beşiktaş ve bunu isteyen bir teknik adam Şenol Güneş gibi bir değerin yerinde dokunuşları ve müdahaleleriyle seyretmesi gerçekten büyük keyif. Fenerbahçe’nin maçında 12 bin, Beşiktaş’ın maçında 35 bin taraftar var.

Fenerbahçe için önümüzdeki sezonu kazanmak ya da kaybetmek bu günlerde bu teknik adamla, Advocaat’la devam edilecek mi edilmeyecek mi? kararına bağlı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here