Fenerbahçe’nin aklını seveyim

0

Fenerbahçe Vodafon Arena’da Beşiktaş’a ilk yenilgisini tattırdı. Maçın mutlak favorisi Beşiktaştı, ancak böyle bir galibiyete çok ihtiyacı olan Fenerbahçe güldü. Klasik oyununu oynayan Fenerbahçe, Beşiktaş’ı tuzağa düşürdü.

Fenerbahçe orta sahada oyunu kilitleyip Beşiktaş’ın önde baskı kurmasını engellemeye çalıştı. Fenerbahçe’nin Mehmet-Talisca, Josef-Atiba ve Alper-Oğuzhan markajları başarılı oldu. Babel ve Quaresma kilidin açılması için içeriye girmede geç kalınca Beşiktaş büyük oranda hakim olduğu oyunda pozisyon üretemedi. Tosiç’in gördüğü kırmızı kart sonrası Beşiktaş önde baskıyla başladığı maçın ikinci yarısında defans güvenliğine daha çok önem verip tıpkı Fenerbahçe gibi sahasında bekledi. Bulduğu bir atakta da topu kaptırınca yedikleri gol sonrası adeta yıkıldılar. Fenerbahçeli oyuncular maç boyunca sakin kalarak, konsantrasyonlarını korudular, Beşiktaşlı oyuncular ise çok kolay provake olup oyun disiplininden zaman zaman koptular. Fenerbahçe kompakt oyun anlayışı bir an bile bırakmadı.

İlk yarı berbat bir oyun ortaya koyan Van Persie’yi oyundan alması beklenen Advocaat bu hamleyi yapmadı. Oysa herkes kötü performans gösteren Hollandalı yıldızın oyundan çıkarılmasını bekliyordu. Soyunma odasında neler yaşandı bilinmez ama ikinci yarı da sahaya çıkan van Persie böylesine önemli maçlarda tecrübesiyle oyuna damgasını vurmasını biliyor, Tosiç ile girdiği pozisyon sonrası yaşanan itiş kakış sırasında agresif rakibi karşısında sakin kalarak kendini bırakmasıyla rakibin eksik kalmasını sağladı, attığı golle de Fenerbahçe’ye turu getirdi.

Quaresma oyun karakterini bu kez sahaya tam yansıtamadı, kenarlardan getirdiği toplarda yaptığı ortaların etkisiz kalması motivasyon eksiği olduğunu gösterdi.

Bu yenilginin Beşiktaş’ı lig yarışında olumsuz etkileyeceğini düşünmüyorum. Beşiktaş Şenol hocanın futbolcularına aşıladığı güzel futbol anlayışıyla hedefine yürüyecektir.

Maç sonrası Şenol Güneş hocanın yorumlarını yadırgadım. “Rakibi de tebrik etmek gerekir ama söylemek de gelmiyor içimden” demek ne demek. Sadece futbol oynamanın yetmediğini anlamış olan oyuncularınıza soğukkanlı olmayı telkin etmediniz mi? Kjaer ile olan diyalogu, elini bu oyuncunun çenesine dayamasını da bir anlık sinire yorumluyoruz. Yoksa Şenol hoca bu değil.

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’ın “Çok da önemli değil. Süt kupası neticede” yorumuna da sadece gülümsedik. Kaybedilince oynanan kupa maçı bir anda önemsizleşiyor. Madem bu maç çok önemsizdi neden bu kadar gergin geçti.

Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi, “Bir futbol takımı futbol oynamadan entrikalarla nasıl kazandı bugün bunu gördük” açıklaması da ilginç. Sayın Çebi futbolun içinde olan şeyler bunlar. Entrika saha içinde olmaz, onları siz yöneticiler daha iyi bilirsiniz.

Sahada Alper ve van Persie ile tartışan Beşiktaşlı oyuncu Oğuzhan “Herkes kendini bugün belli etti.” diyerek kendisini aklamaya çalıştı. Oğuzhan yetenekli oyuncu madem seni provake ettiler neden soğukkanlı kalmadın, tuzağa düştün.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here