Fenerbahçe’nin derdi ne?

0

Fenerbahçe ligin üst sıralardaki takımlarına karşı iyi oynayıp pozisyon vermezken, alt sıralardaki takımlara karşı bol keseden neden puan kaybediyor? Fenerbahçe Teknik Direktörü Advocaat dahil herkes bu sorunun cevabını arıyor. Hollandalı teknik adam oyuncularıyla konuşup sorunun cevabını bulmaya çalışacağını söyledi. Onlar bunu tartışırken biz de Kayseri maçını analiz edip sorunun cevabını bulmaya çalışalım.

Fenerbahçe’nin geçen hafta Başakşehir’i mağlup eden kadrodan bir değişikliği vardı. Ozan Tufan’ın yerinde Mehmet Topal görev aldı. Peki ne değişti.

Geçen haftaki konsantrasyon ve disiplin kesinlikle eksikti. Başakşehir’e orta alanda aman vermeyen adeta göz açtırmayan Fenerbahçe ne hikmetse Kayseri karşısında bu alanı tamamen rakibe kaptırdı. Fenerbahçe oyuncu yapısı önde basmaya uygun değil, ancak Salih ve Fernandao Kayseri defansına önde basmaya çalıştı, orta alan ile araları açılınca Mehmet Topal ile Souza desteksiz kaldı, orta sahada ki üstünlük tamamen Kayserispor’a geçti, hatta ev sahibi takımın kontratak fırsatları bulmasına neden oldu. Salih’in önde basarak kazandırdığı gol tamamen Kayserispor defansının hatasıydı. Salih’in ya da onun yerine oynayacak oyuncunun Topal ve Souza ile uyumlu olması şart.

Fenerbahçe’nin en etkili oyuncularından bir de Lens. Fakat bu oyuncu için alınan bir iki tedbirle etkisiz hale getirmek çok zor olmuyor. Bir takımda bir oyuncunun sonuca etki etme olasılığı yüksekse en kolayı ona karşı önlem almaktır. Kayserispor teknik Direktörü Sergen Yalçın da bu basit çözüm ile Hollandalı yıldızı etkisiz hale getirtti.

Fenerbahçe Teknik Direktörü Advocaat elindeki kadroya göre bir taktik belirlediğini söylüyor. Yani sağlam bir defans kurgusu, orta saha hakimiyeti ve kontratakla bulunacak gol veya goller. Kayserispor karşısında bu taktik disiplinin dışında davranmaları gerçekten düşündürücü.

Fenerbahçeli oyuncular defansif oynamayı sevmiyor desek hücum oynadılar da kazandılar bundan sonra oynamayın mı dendi. Fernandao yetenekleri sınırlı, golcü niteliklerini taşıyan bir oyuncu değil. Kaleye sırtı dönük etkisiz. Vuruşlarda teknik kapasitesi zayıf. Golcü diye alınan Hollandalı yıldızı van Persie kulübede üstünde battaniye oturuyor.

Bence Fenerbahçeli oyuncuların kafası karışmış, teknik direktörleri orta sahayı beğenmiyor, daha kaliteli isimleri getirmemiz lazım diyor. Yani bunun Türkçesi elimdeki oyuncular kalitesiz demek.

Transfer diye tutturuldu hala ortada bir şey yok. Bir 10 numara hala konuşuluyor. Advocaat 10 numaraya değil, orta saha oyuncusuna ihtiyacımız var diyor. Yani oyunun iki yönünü oynayabilecek bir oyuncu arayışında.

Fenerbahçe yönetimi ne yapıyor. Yabancı oyuncu transfer etmek için hala çalışıyor. Bu işin bu kadar uzamasının nedeni kurdaki ani dalgalanma ve yükseliş. Maliyet ve borçlar bir anda arttı. Yabancı transferi de hemen olmuyor. Mehmet Ekici’ye 2 milyon Euro net bonservis bedeli teklif edilmiş, Trabzonspor bunu kabul etmezse 31 Ocak’tan sonra bu parayı da kaybetmiş olacak. Diyelim ki Mehmet ekici Fenerbahçe’ye geldi bütün sorunlar çözülecek mi? Fenerbahçe’den puan alan takımların kadroları değer ve kalite olarak sarı lacivertlilerden daha mı iyi?

Fenerbahçe’de önce kafalar değişmeli. Oyuncuların Advocaat’ın istediklerini sahada uygulaması, bunun için de antrenmanlarda istenenlerin daha çok çalışılması gerekir. Aslında ortada çalışılacak bir şey de görmedik. Fenerbahçe’nin taktiğini artık herkes ezberledi.

Fenerbahçe’nin derdi ne, teknik direktör mü? Yönetim  mi? Kaliteli oyuncu eksikliği mi? Hepsi mi? Bence hepsi. Teknik adam konuşuyor, başkan konuşuyor, icraat yok.

Zirve ile aradaki puan farkı açılıyor. Fenerbahçe rakiplerinin kaybetmesi bekleyecek, kendisi kazanabilirse bekler!

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here