FETÖ bağı yüzünden 252 şirket TMSF yönetiminde

0

TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül, şu ana kadar 252 şirketin TMSF yönetimine devredildiğini söyledi.

Anadolu Ajansı‘na konuşan Gül, “Kayyum atanan şirketlerin gerekirse tasfiye edilmesi KHK ile bize verilmiş bir yetkidir. El konulan şirketlerin ekonomiye maksimum faydayı verecek şekilde faaliyet göstermesi konusunda çalışıyoruz. Mahkeme sonunda ceza verilmişse, el konulan şirket satılmışsa gelir devlete kalacak. Mahkemede ceza verilmemişse satış tutarı banka hesaplarında bloke edilip şahsa geri verilecek. Bu şirketlerle hukuku olanların hukukunu korayacağız” dedi.

İşletme sermayesi çekilmiş, içinde hiçbir değer kalmamış şirketler de olduğunu belirten Gül sözlerine şöyle devam etti: “Şirketlerin ve grupların kaynakları ile en rasyonel çalışma yapılacak. Bunlar TMSF’ye geldi, buradaki yükümlülükleri devlet karşılayacak” gibi bir düşünce yanlış. TMSF’nin kendisi kayyum. Biz artık Yönetim Kurulu atıyoruz. Henüz çok erken. Şirketlerin nasıl tasfiye edileceğini, davalara göre planlayacağız.

TMSF olarak 380 civarı kamu görevlisi olduğunu bunlardan 12 kişiyi görevden uzaklaştırdıklarını söyleyen Gül, “15 Temmuz öncesi paralel yapıyla irtibatlı olduğunu düşündüğümüz şahısları zaten pasifize etmiştik” dedi.

Haberturk 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here