Finansal Hizmetler Güven Endeksi düştü..

0

Merkez Bankası Finansal Hizmetler Güven Endeksi, bir önceki aya göre 2,3 puan azalarak 158,6 seviyesinde geldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE) verilerini paylaştı. FHGE Kasım’da 158,6 oldu. Bir önceki ay 160,9 olan FHGE, bir önceki aya göre 2,3 puan azalarak 158,6 seviyesinde geldi. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumu FHGE’yi artış yönünde etkilerken, son üç aydaki hizmetlere olan talep ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi FHGE’yi azalış yönünde etkiledi. Kurumdan yapılan açıklamada, “2020 yılı Kasım ayında Finansal Hizmetler Anketi sonuçları, finansal sektörde faaliyet gösteren 155 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirilmiştir” ifadesi kullanıldı.

Merkez Bankası FHGE verilerine ilişkin; “İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla güçlendiği, son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin ise zayıfladığı görülmektedir” bilgisini paylaştı. Merkez’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“2020 yılı Kasım ayında, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre ‘Finans ve Sigorta Faaliyetleri’ sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, ‘Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)’ ve ‘Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)’ sektörlerinde bir önceki aya göre sırasıyla 0,5 ve 42,2 puanlık azalış olduğu görülürken, ‘Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler’ sektöründe 15,3 puanlık artış olduğu gözlenmektedir.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here