Fırat Kalkanı Harekatı’nın 159. günü..

0

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Suriye’nin kuzeyinde başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı’nın 159. gününde DEAŞ terör örütüne ait 150 hedef Türk ve koalisyon jetleri tarafından imha edildi, 16 terörist etkisiz hale getirildi.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklama şöyle: Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 130 DEAŞ hedefine ateş destek vasıtaları ile atış yapılarak bölgedeki terörist grupların faaliyetleri baskı altına alınmıştır. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından, Bab ve Bzagah bölgelerinde tespit edilen 18 DEAŞ hedefine yönelik düzenlenen hava harekatı sonucunda, 3 silah mevzii, 4 kontrol noktası, 2 tünel ve barınma maksatlı kullanılan 9 bina imha edilmiştir.

Koalisyon hava unsurları tarafından, Bab’da bulunan DEAŞ hedeflerine yönelik icra edilen 2 hava harekatı sonucunda, DEAŞ mensuplarınca karargah olarak kullanılan 1 bina ve 1 tünel imha edilmiştir. Gün içinde, icra edilen harekat kapsamında 18 DEAŞ mensubu etkisiz hale getirilmiştir. DEAŞ’tan temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan, patlayıcı madde tespit ve imha timlerimiz tarafından 87 el yapımı patlayıcı imha edilmiş, harekatın başından bugüne kadar, çoğu tuzaklanmış 3 bin 431 el yapımı patlayıcı ve 55 mayın kontrollü olarak etkisiz hale getirilmiştir.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here