Fırat kaplumbağası Adıyaman’da ortaya çıktı..

0

Nesli tükenme tehlikesi altında olan Fırat kaplumbağası, Adıyaman’ın Samsat ilçesinde görüldü.

Adıyaman’ın Samsat ilçesine bağlı Gölpınar köyünde, Atatürk Barajı kıyısında avlanan balıkçıların ağlarına farklı bir kaplumbağa takıldı. Balıkçılar, ağlardan kurtardıkları kaplumbağayı incelemek için Adıyaman Üniversitesi yetkililerine haber verdi. Adıyaman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Zülfü Yıldız, köye gelerek incelemelerde bulundu.

Yaptığı incelemede, kaplumbağanın Trionychidae familyasından olan ve yeryüzünde sadece Fırat ve Dicle nehirleri bölgesinde yaşayan Fırat kaplumbağası olduğunu belirleyen Yıldız, yakalanan kaplumbağanın neslinin tükenme tehlikesi altında olduğunu kaydetti. Yıldız, şunları söyledi:

“Bu hayvan sadece Mezopotamya bölgesinde yaşıyor. Dicle ve Fırat su havzalarında İran, Türkiye, Suriye, Fırat ve Dicle’nin devam ettiği her yerde bulunuyor. Bu kaplumbağalar yumurtalarını normalde Dicle ve Fırat’ın kıyısında bulunan kumun ve yumuşak toprakların içerisinde bırakıyorlar ama barajlar yapılınca bu bölgeler su altında kalıyor. Su altında kalınca üreme özelliklerini kaybediyorlar. Çünkü yumurtalarını bırakacak uygun ortam bulamıyorlar.” Yıldız, kaplumbağanın sağlık kontrollerini gerçekleştirdikten sonra doğal ortamına salındığını kaydetti.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here