Fransa Akdeniz’deki NATO devriyesinden çekildi..

0

Fransa, NATO müttefiki Türkiye ile Libya konusunda Akdeniz’de yaşadığı gerilimin ardından Akdeniz’deki NATO devriyesinden çekildi.

Fransa, açıklamasında isim vermeden Türkiye’yi suçladı: “Diğer görevlerin yanı sıra ambargo kurallarını uygulama görevinin de yer aldığı bir devriyede, müttefiklerimizin bu ambargoyu ihlal etmesi nedeniyle, devriyeye katkı vermemiz sağlıksız bir hâle gelmiştir.”

France 24, Fransa’nın Türkiye’yi NATO’ya şikayet ettiğini ve soruşturmanın sonucundan memnun olmaması nedeniyle böyle bir adım attığını aktarıyor. Fransız haber ajansı AFP ise Fransa’nın, NATO müttefiklerinin Libya’ya silah ambargosuna dair bağlılıklarını yinelemesini ve ittifak içindeki anlaşmazlıkların çözümü için daha iyi bir mekanizma kurulmasını istediğini yazıyor.

NATO, Temmuz 2016’da Varşova’daki toplantısının ardından Akdeniz’de Deniz Gardiyanı Operasyonu’nu başlatmıştı. Fransa, bu operasyondan güçlerinin geçici olarak çektiğini de vurguladı.

Fransa ve Türkiye arasındaki ilişkiler son yıllarda Türkiye’nin Suriye’deki operasyonları, Doğu Akdeniz’deki petrol ve doğalgaz çalışmaları ile Libya’da iki ülkenin farklı kampları desteklemesi nedeniyle gerilmişti. Fransa son olarak, Libya’ya silah taşıdığı şüphesiyle bir Türk gemisini durdurup incelemek istediklerini, bunun üzerine Türkiye’nin bölgedeki Fransız gemilerinin radarlarını kararttığını savunmuş, Türkiye ise bu iddiayı yalanlamıştı.

Kaynak: BBC Türkçe

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here