Fransa, İtalya ve İspanya’ya gönderilecek yüz maskelerine el koydu..

0

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını devam ederken, Avrupa Birliği’nin (AB) 4 ülkesi İsveç, Fransa, İtalya ve İspanya arasında maske krizi patlak verdi.

İsveç merkezli sağlık şirketi Mölnlycke’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Çin’den İspanya ve İtalya’ya gönderilmek üzere ithal ettikleri milyonlarca yüz maskesi ve eldivene Fransa’nın el koyduğunu bildirdi. Şirketin Genel Müdürü Richard Twomey, söz konusu malzemenin Fransa üzerinden İtalya ve İspanya’ya gönderileceğini belirterek, ”Fransa, sağlık ürünleri ihracatını yasakladı. Kendi malı olmadığı halde maske ve eldivenlere el koydu. Bu son derece rahatsız edici, yakışıksız bir hareket.” ifadelerini kullandı.

Twomey, Fransa’nın beklenmedik hareketinden sonra şirketin Çin’den ithal edeceği yeni sağlık malzemelerini, Belçika üzerinden İtalya ve İspanya’ya göndereceklerini kaydetti.

Öte yandan Huffington Post’un geçen hafta yayımlanan haberinde, Çin’den ithal edilen ve Almanya üzerinden İtalya’ya gönderilecek maskelere Almanya’nın el koyduğu belirtilmişti.

İspanya’da hayatını kaybedenlerin sayısı 10 bin 935’e yükseldi

İspanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 932 artarak 10 bin 935’e yükseldi.

Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 ile ilgili bilgileri güncelledi. Bakanlığın verilerine göre, virüsten ölenlerin sayısı 24 saatte 932 artarak 10 bin 935 oldu. Ülkede dün virüsten ölenlerin sayısı 950 artmıştı. Ülkede vaka sayısı da düne göre 7 bin 472 artışla 117 bin 710’a yükseldi. Buna göre İspanya, vaka sayısında İtalya’nın (115 bin 716) üstüne çıktı.

Halen ülkede Kovid-19 vakalarından 6 bin 416’sı (düne göre 354 artış) yoğun bakımda olmak üzere toplam 56 bin 637’si hastanede tedavi görürken, taburcu olanların toplam sayısı düne nazaran 3 bin 770 artışla 30 bin 513 oldu. İspanya, Çin’in (76 bin 791) ardından Kovid-19 vakalarında en fazla iyileşmenin görüldüğü ikinci ülke konumunda bulunuyor.

Diğer yandan Sağlık Bakanlığının verilerine göre virüsten en fazla etkilenen Madrid özerk yönetiminde ölü sayısı düne nazaran 308 artışla 4 bin 483’e çıktı. Kentte vaka sayısı düne nazaran 2 bin 33 artışla 34 bin 188 oldu. Kovid-19’dan ölenlerin cenazelerini buz pistinde bekleten Madrid özerk yönetimi, buranın dolmasından dolayı Majadahonda ilçesindeki başka bir buz pistini daha benzer amaçla kullanacağını duyurdu.

Madrid’in ardından İspanya’da en fazla Kovid-19 vakasının görüldüğü özerk yönetim Katalonya olurken, son rakamlara göre burada 2 bin 335 ölü (düne göre 242 artış) ve 23 bin 460 vaka bulunuyor.

Öte yandan Kovid-19’a karşı alınan önlemler kapsamında İspanya’da 14 Mart’tan bu yana uygulanan olağanüstü halin ikinci kez uzatılması bekleniyor.

Sol koalisyon hükümeti, süresi 12 Nisan’da dolacak olağanüstü halin 26 Nisan’a kadar uzatılması gerektiğini düşünürken, hükümetin kriz yönetimini sert dille eleştiren muhalefet partilerinin olağanüstü halle ilgili farklı önergeler sunma hazırlığında olduğu kaydediliyor.

Merkel’in karantina dönemi sona erdi

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı önlem amacıyla girdiği karantina sürecinin sona erdiği bildirildi.

Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, yaptığı açıklamada, Başbakan Merkel’in karantina sürecinin sona erdiğini ve mesaisine başladığını ifade etti. Seibert ayrıca Merkel’e yapılan 3 koronavirüs testinin de negatif çıktığını hatırlattı.

Başbakan Merkel’e 19 Mart’ta koruyucu amaçla zatürre aşısı yapan doktorun koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine Merkel, 22 Mart akşamı kendisini karantinaya aldığını duyurmuştu.

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre, Yezd eyaletindeki Şehid Saduki Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mahmud Nuri Şadkam, üniversitenin hastanesinde doğum yapan ve hastalık belirtisi gösteren bir kadının bebeğinde Kovid-19’a rastlandığını açıkladı.

Bebeğin yaklaşık iki hafta önce 800 gram ağırlığında dünyaya geldiğini aktaran Şadkam, bebeğin annesinin Kovid-19 şüphelisi olduğunu söyledi. “Bunun bebeğe olumsuz bir etkisi olmayacağı düşünüldü ancak testlerden sonra bebeğin koronavirüse yakalandığı görüldü.” diyen Şadkam bebeğin hastanede gözetim altına alındığını belirtti.

Arap ülkelerinde ölümler ve vaka sayıları artıyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle can kayıpları Fas’ta 47’ye, Lübnan’da ise 17’ye yükselirken, Kuveyt, Umman ve Filistin’de de vaka sayıları arttı.

Fas Sağlık Bakanlığına bağlı internet sitesinde yer alan bilgilere göre, ülkede 3 kişi daha Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti ve toplam can kaybı 47’ye çıktı. Ayrıca, 27 kişide daha virüs tespit edilmesiyle vaka sayısının 735’e ulaştığı kaydedildi.

Lübnan Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da koronavirüsten bir kişinin daha yaşamını yitirdiği, böylece ölümlerin 17’ye yükseldiği aktarıldı. Açıklamada, ülke genelinde vaka sayısının da 14 artarak 508’e ulaştığı ifade edildi.

Kuveyt Sağlık Bakanlığı, ülkede son olarak 75 kişide virüse rastlandığını ve toplam vaka sayısının 417’ye çıktığını duyurdu. Bakanlık, ülkede virüsün ortaya çıkmasından bu yana 82 kişinin ise hastalığı atlatarak sağlığına kavuştuğunu bildirdi.

Umman Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ülkede 21 yeni vakanın görüldüğü ve toplam enfekte sayısının 252 olduğu belirtildi. Açıklamada, Kovid-19’dan kurtulup sağlığına kavuşan 57 kişi olduğu aktarıldı.

Filistin Hükümet Sözcüsü İbrahim Milhim de yaptığı açıklamada, 10 kişide daha Kovid-19 tespit edilmesiyle ülkedeki vaka sayısının 171’e yükseldiğini belirtti.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here