Galatasaray Şaş’ırırsa işi daha da zorlaşır!

0

Beşiktaş ve Medipol Başakşehir’in rakiplerine yenildiği, Fenerbahçe’nin berabere kaldığı haftada eline müthiş bir fırsat geçen Galatasaray, teknik direktörü Riekerink ve futbolcuların el birliğiyle bu fırsatı tepti. Rakip Fenerbahçe’ye dört atmış Sergen Yalçın’ın cesur oyun anlayışını aşılamaya çalıştığı Kayserispor daha hırslı, istekli ve agresif olan taraftı.

Galatasaray’da sakatlıkları bulunan Sneijder, Selçuk İnan ve Carol’ün olmaması önemli eksiklikti. Fakat bu yenilgiye bahane olamaz. Önemli olan sahaya sürülecek kadronun doğru konumlanması ve bu oyuncuların yerine konacak isimlerin yeri. Sneijder yerine forvet arkası olarak Bruma’yı koymanın mantığını almakta zorluk çektik. Bruma kanatlardan yaptığı bindirme ve driplinglerle takımın pozisyon üretmesinde büyük katkılarda bulunuyordu. Bruma orta sahada yeteneklerini kullanmak uzak kaldı. Bu bölgede Josue veya Garry Rodrigues’e görev vermeliydi. Buruma ‘da kanatlardaki yerinde kalmalıydı. İlk yarı sonunda soyunma odasına 2-0 geride giden Galatasaray’da Riekerink’in yapacağı oyuncu değişikliği ve taktik hamlelerle oyuna müdahale etmesini bekliyorsunuz ama ne fayda.

Galatasaray yediği iki golde duran top, yan toplardan. Kimse sarı kırmızı takımda boy dezavantajını bahane etmesin. Eğer yan toplarda zaafınız varsa adam adama oynarsınız, alan savunması sırasında oyuncu kaçırabilirsiniz. Galatasaray defansta ne alan savunması ne de adam savunması taktiklerinde başarılı olamıyor. Kayserispor’un attığı iki golde de defans oyuncuları uyudu. Kayserispor’un attığı ilk golde Mabiala Galatasaray’ın uzun boylu defans oyuncusu Semih Kaya’nın üzerinden kafayı vurup Muslera’yı avlıyor. İkinci golde ise Levent Gülen üç Galatasaray oyuncunun arasından kafayı vurup golü buluyor.

Zirvedeki rakiplerin puan kaybetmesi Galatasaraylı oyuncuların üzerinde bir baskı oluşturmuş olabilir mi bilinmez ancak hiç birinde bir istek ve reaksiyon göremedik. Üstelik fiziksel açıdan güçsüz, disiplinsiz oyun tarzı, kenar yönetimin talimatlarını ciddiye almamak kaçınılmaz sonu hazırladı. Talihsiz bir şekilde olmayacak goller yenebilir ama buna karşı mutlaka takımı ateşleyecek unsurların harekete geçirilmesi gerek. Bunu kenardan Riekerink yapamıyor, saha içinde ise sorumluluk alacak bu karakterde oyuncu yok.

Rikerink’in istifa edeceğini sanmıyorum. Hasan Şaş ismi konuşuluyor. Hasan Şaş’ın bu yükü kaldıracağını da düşünmüyorum. Hasan Şaş futbolculuğunun tersine teknik direktörlük konusunda kendini tam olarak ispatlamamış bir isim. Hatta işi daha da zorlaşır. Karabük teknik direktörü Igor Tudor sarı Kırmızılı ekibe yakıştırılıyor. Keşke gelse… Onun da Karabük’ten gelmesi zor görünüyor. Galatasaray’a hem taktik anlamda hem de antrenman bilgisiyle saygı duyulacak bir teknik adam şart. Taraftar yönetimi ve teknik direktör Riekerink’i istifaya çağırıp tepkisini dile getiriyor.

Bu arada yarış sürüyor, Şampiyonlar Ligi için alınacak bir vize var. Umarım Galatasaray bu krizi doğru yönetir, Şaş’ırmaz ve bir an önce toparlanır.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here