Garo Paylan: Sarayın ekonomisi tıkırında, halkın ekonomisi batık durumda

0

HDP, ‘İş ve Aş Buluşmaları’nın startını Diyarbakır’dan verdi. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, şunları söyledi:

“İş ve aş buluşmaları kapsamında 2021 yılı boyunca Ege’de Karadeniz’de, doğuda, batıda, Akdeniz’de ülkenin her yerinde iş ve aş buluşmalarını yapacağız. Memleketin her yerinde öncelikle yurttaşlarımızı dinleyeceğiz. Vatandaşlarımızın dertlerini dinlemek için esnafımızın, çiftçimizin, kamu emekçisinin, EYT’liler, KYK borçlu gençlerin, ataması yapılmayan öğretmenlerin dertlerini dinlemeye gideceğiz. İşçilerimizin, işsizlerimizin, gençlerimizin, kadınların dertlerini dinlemeye gideceğiz.

Neden biz iş ve aş buluşmaları yapmaya karar verdik? Çünkü ülkemiz derin bir ekonomik kriz yaşıyor. Bu derin krizde pandeminin de eklenmesiyle birlikte, vatandaşlarımızın, halkın ekonomisi alt üst oldu. Saray pandemi döneminde yurttaşlarımızı aç ve açıkta bıraktı. Saray, pandemi döneminde yurttaşlarımızı güvencesiz bıraktı. Saray pandemi döneminde kaynakları saraylara, savaşlara ve yandaşlara aktardı.

Sarayın ekonomisi tıkırında. Sarayın yandaşlarının ekonomisi tıkırında. Saraya yakın yüzde 1’in tıkırında ama halkın ekonomisi batık durumda. İktidar rakamlarla oynayarak ekonominin iyi gittiğini söylüyor. İktidar rakamlarla oynayarak, enflasyonun yüzde 14-15’te olduğuna inanmamızı istiyor. İktidar rakamlarla oynayarak işsizliğin yüzde 12’de olduğuna inanmamızı istiyor. Oysa memlekette enflasyon yüzde 30’un üzerinde her şey ateş pahası. Vatandaşın temel ihtiyaçları yüzde 40, yüzde 50, yüzde 60 zamlanmış durumda. İşsizlik şu anda geniş tanımlı olarak yüzde 30’un üzerine çıkmış durumda.

Memlekette 10 milyon insanımız işsiz ve çalışanların büyük çoğunluğu açlık sınırında yaşıyor. Esnaf iflasın eşiğinde, çiftçiler tarlasını ekemiyor, KOBİ’ler borç batağında ama Saray’ın ekonomisi tıkırında. İşte biz HDP olarak tarlasını ekemeyen çiftçinin, ay sonunu getiremeyen memurun, geçinemeyen işçinin, mutfağında tenceresini kaynatamayan yurttaşın yanında olmak için iş ve aş buluşmalarını başlattık.

Bu anlamda yurttaşlarımızı dinlemeye geldik. Türkiye’nin her yerinde yurttaşlarımızı dinleyeceğiz 2021 boyunca. Biz bugün ve yarın da ilk olarak bu iş ve aş buluşmalarının ilk durağı olarak Diyarbakır’ı dinlemeye geldik. Diyarbakır’ın işçilerinin dertlerini dinlemeye geldik. İşçi kirasını ödeyebiliyor mu, evinde tenceresi kaynıyor mu bunu Diyarbakır’ın emekçisinden dinleyeceğiz. Diyarbakır’ın çiftçisini dinleyeceğiz. Çiftçi tarlasını ekebiliyor mu, çiftçilerden mazot fiyatlarını, gübre fiyatlarını dinleyeceğiz. Diyarbakır’da ataması yapılmayan öğretmenlerin, mühendislerin dertlerini dinlemeye geldik. Diyarbakır’daki sağlık emekçilerinin dertlerini dinlemeye geldik.

Diyarbakır esnafını dinlemeye geldik. Hani ekonomimiz uçuyor diyorlar ya Diyarbakır esnafının durumunu dinlemeye geldik. Diyarbakır’da binlerce esnaf iflas eşiğinde, biz o dertleri dinlemeye geldik. Diyarbakır esnafının dükkanlarını kapattılar, aylardır işyerleri kapalı, 5 kuruş destek alamayan esnafın dertlerini dinlemeye geldik.

Bu iktidar ekonomik krizi, işsizliği derinleştiriyor. Zamları, pahalılığı bütün vatandaşlarımıza dayatıyor. Ama bütün Türkiye şunu bilsin; çaresiz değiliz. Bizler HDP olarak bu anlamda sahaya çıktık. Pandemi döneminde bu planımız vardı, bunları bir süre ertelemiştik ama artık bunu gördük; vatandaşlarımız için bıçak kemiğe dayandı. İktidar pandeminin birinci dalgasında işyerlerini kapattı; işçileri ekmeksiz, aşsız evine gönderdi. Esnafın işyerlerini güvencesiz olarak kapattı, iflasa sürükledi.

Şimdi pandemide ikinci dalgadayız. Yine aynı şeyi yapıyorlar. Borç altında olan esnafımızı, işçimizi, çalışanlarımızı yeniden yokluğa mahkum etmeye çalışıyorlar. İşte biz bu şartlarda Diyarbakır’dayız. Sonra Antalya, Van’da, Trabzon’da, Edirne’de, İstanbul’da, Mersin’de, Adana’da olacağız. Vatandaşlarımızın dertlerini dinleyeceğiz, bunlara derman bulmaya çalışacağız, bunları Ankara’ya taşıyacağız. Duymayan kulakların duymasını sağlayacağız. Vatandaşımızın yoksulluğunu, işsizliğini o duymayan kulaklara duyuracağız. Halkın çığlığını Ankara’ya, vicdansızlara, Saray’da keyif çatanlara ulaştıracağız.

Memlekette iki tür ekonomi var. Bir Saray’ın ekonomisi; onların bir derdi yok. Yağda balda börekteler, alemlerde, eğlencedeler. Lüks şatafat içinde yaşıyorlar. İki; halkın ekonomisi. Halk yokluk içinde, işsizlik içinde, borç altında inim inim inliyor. İşte o yokluk içinde, işsizlik içinde olan, aş bulamayan vatandaşların sesi olmaya çalışacağız. O dertleri bugün Diyarbakır’dan, yarın İzmir’den, öbür gün Van’dan, Antalya’dan, Trabzon’dan Ankara’ya taşıyacağız. Bu dertlerle ilgili çözüm önerilerimizi de Ankara’ya taşımaya çalışacağız.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here