Gazeteci, Zoom üzerinden yapılan Avrupa Birliği Savunma Bakanları’nın toplantısına sızdı..

0

Zoom üzerinden toplantılarını gerçekleştiren Avrupa Birliği Savunma Bakanları’nın toplantısına sızan Hollandalı Gazeteci Daniel Verlaan, güvenlik açığını ortaya çıkardı. Gazeteci Verlaan’ın durumu sosyal medya hesabından paylaşmasının ardından toplantı iptal edildi. Olayın ardından üst düzey toplantıların güvenirliliği tartışma konusu oldu.

Hollanda’da yayın yapan RTL Nieuws adlı kanalda çalışan Daniel Verlaan adlı gazeteci, 27 Avrupa Birliği Savunma Bakanı’nın katıldığı dün gerçekleştirilen gizli çevrimiçi toplantıda bir anda ortaya çıktı. Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld’in Twitter’da yaptığı fotoğraflı toplantı paylaşımını gören Gazeteci Verlaan, bakanın bilgisayar ekranındaki yansımadan toplantıya erişim sağlayan 6 haneli güvenlik koduna erişerek toplantıya katıldı.

Toplantıda yer alan AB yüksek Temsilcisi Josep Borrel, Daniel Verlaan’ı ekranda görünce ‘Sen kimsin?’ diye sorarken, toplantıda yer alan bakanlara ‘Toplantımıza dışarıdan müdahale var’ uyarısını yapmayı ve konuşmaları durdurmayı ihmal etmedi.

Daniel Verlaan ise “Merhaba, toplantınızı böldüğüm için özür dilerim, hemen aranızdan ayrılacağım.” derken Borrell gazeteciye “Nasılsın? Şu anda gizli bir toplantıda olduğunun farkında mısın?” diye sordu. Borrell ve Daniel Verlaan arasındaki bu konuşmalar sırasında arka planda toplantıda yer alan bakanların kahkaha attıkları duyuldu. Gazeteci Verlaan, Borrell’e teşekkür ederek toplantıdan ayrıldı. Yaşadıklarını Twitter sayfasından takipçileriyle paylaşan gazetecinin yazdıkları birkaç saat sonra Twitter’dan silindi.

Toplantı güvenlik gerekçesiyle iptal edilirken Hollanda Başbakanı Mark Rutte, yaşananlardan sonra tüm bakanlarını uyararak “Bu olay bize Twitter paylaşımlarımız konusunda ne kadar dikkatli olmamız gerektiğini anımsatmalı.” dedi. AFP’ye açıklama yapan bir AB yetkilisi de “Olay esnasında duyulan kahkahalara kanmamalıyız, bu çok ciddi bir güvenlik sorunu.” diye konuştu.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here