Gazetecilerin yolsuzluk sorularına kızdı.. Covid-19’a yakalanırsanız hayatta kalma şansınız az

0

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, “Brezilya Covid’i yeniyor” adlı bir etkinlikte yine gazetecilere sert sözler yöneltti. Bolsonara, kendisine yolsuzluk iddialarıyla ilgili soru soran gazetecileri “kötü niyetli olmak” ve “hovardalıkla” suçladı.

Bolsonaro, etkinliği duyurmakla görevli gazetecilere “Sizin gibi şişmanlardan biri bu illeti kaparsa hayatta kalma şansınız benden daha az. Siz ancak kaleminizi kötü niyetle kullanmayı bilirsiniz.” diye çıkıştı. Geçen ay Covid-19’a yakalanan lider, askerlik geçmişi nedeniyle atletik olduğu için hastalığı kolayca yendiğini ileri sürüyor.

Söz konusu etkinliği sıtma ilacı hidrosiklorokininin Covid-19’a karşı etkili olduğuna dair iddialarını pekiştirmek için kullanan Jair Bolsonaro, kendisi gibi bu ilacın kullanımını destekleyen doktorlara “Siz Brezilya’da binlerce hayat kurtardınız.” diyerek övgü yağdırdı.

Bolsonaro ayrıca ilaç “bu kadar politize olmasaydı çok daha fazla hayat kurtarabilirdi” diye konuştu. Brezilyalı lider, başka önemli hastalıklara dair riskleri tetiklediği belirtilen ve bu nedenle birçok ülkede Covid-19’un tedavisinde kullanımı durdurulan ilaç sayesinde koronavirüsü yendiğini duyurumuştu.

Brezilya, 3 buçuk milyonu aşkın vaka sayısı ve 115 binden fazla can kaybı ile, Amerka Birleşik Devletleri’nin ardından, küresel çapta Covid-19 salgınından en fazla vaka etkilenen ikinci ülke durumunda.

Devlet Başkanlığı koltuğuna oturduğu Ocak 2019’dan bu yana medya ile gergin ilişkiler yürüten Bolsonaro, başka bir basın toplantısında eşi Michelle Bolsonaro’nun hesabına gönderilen para ile ilgili soru soran muhabire ‘’Yüzüne yumruk atmak istiyorum, tamam mı?’’ diyerek cevap vermişti.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Jair Bolsonaro’nun oğlunun eski yardımcısı Fabricio’nun 2011 ve 2018 yılları arasında Michelle Bolsonaro’nun banka hesabına yaklaşık 9 bin 800 dolar gönderdiği iddia ediliyor. Fabricio, Rio de Janeiro’nun yeraltı dünyasıyla bağlantılı olduğu öne sürülüyor. Brezilya Ulusal Gazeteciler Federasyonu Brezilya liderinin geçtiğimiz yıl tam 116 defa basına saldırdığını tespit etti.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here