Gazze Şeridi’ne hava saldırısı..

0

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde bazı noktalara hava saldırısı düzenledi. Gazze-İsrail sınırında toplanan yüzlerce Filistinlinin düzenlediği gösterilerin ardından bölgede tansiyon yükseldi.

İsrail ordusu, Gazze sınırına takviye birlikler gönderdiğini açıklarken, Filistinli direniş gruplarının da alarm durumuna geçtiği öğrenildi. İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’ın dün sınırdaki gösteriler esnasında bir İsrail askerinin vurulmasına karşılık vereceklerini açıklamasından birkaç saat sonra İsrail ordusu Gazze Şeridi’ne hava saldırısı düzenledi.

Saldırının ardından Gazze’deki birkaç farklı noktada patlama meydana geldi. Filistin medyasına göre ise vurulan yerlerin arasında Gazze’nin orta bölgelerindeki Nuseyrat bölgesi ile sahil bölgesindeki Şati Mülteci Kampı’nın olduğu belirtildi.

Öte yandan İsrail ordusundan yapılan açıklamada, dün Gazze sınırındaki gösterilerde İsrail tarafına açılan ateşte sınır polisine bağlı bir askerinin yaralanmasına karşılık olarak Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’na ait 4 hedefin savaş uçaklarıyla vurulduğu belirtildi.

Gazze Şeridi’nin üzerinde yaklaşık iki saattir aralıksız uçan İsrail insansız hava araçlarının sesi bölgenin tamamında duyulmaya devam ediyor.

Dün akşam saatlerinde Mescid-i Aksa’nın 1969’da fanatik bir Yahudi tarafından yakılmasının 52’nci yılı dolayısıyla abluka altındaki Gazze Şeridi sınırında düzenlenen gösterilerde 41 Filistinli ile bir İsrail askeri yaralanmıştı.

İsrail ordusu, 19 Ağustos’ta Gazze sınırındaki güçlerini artırma kararı almıştı. Avustralya asıllı fanatik Yahudi Dennis Michael Rohan, 21 Ağustos 1969’da Mescid-i Aksa’ya girerek Kıble Camisi’nin mihrabı ve 1000 yıllık Selahaddin minberini yakmıştı.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’da yer alan habere göre, Batı Şeria’nın Cenin kentinde bir eve baskın düzenleyerek arama yapan İsrail güçleri ile Filistinli gençler arasında olaylar çıktı. İsrail askerleri, Filistinli gruba ses bombalarıyla müdahale etti.

İsrail askerlerinin bölgeye yakın bir noktada askeri kontrol noktası oluşturduğu ve araçları durdurarak Filistinlilerin kimliklerini incelediği belirtildi.

Öte yandan bir grup Yahudi yerleşimcinin, Ramallah kentinin kuzeyindeki Sencel beldesinde İsrail bayrakları taşıyarak provokatif yürüyüş yaptığı ifade edildi. İsrail askerleri korumasındaki yerleşimcilerin, bölgede Filistinlilere ait bazı evlere yönelik ihlallerde bulunduğu aktarıldı.

Yerleşimcilerin ayrıca El Halil’in güneyinde yer alan Ez-Zahiriyye beldesinde Filistinli çobanlara yönelik de ihlallerde bulunduğu kaydedildi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here