Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, silahlı ve sopalı saldırıya uğradı..

0

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’a evinin önünde silahlı ve sopalı saldırı düzenlendi. Olayı Twitter hesabından duyuran Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selim Temurci, “Genel Başkan Yardımcımız Selçuk Özdağ Abimize evinin önünde silahlı ve sopalı saldırıda bulunulmuştur. Bu aşağılık saldırıyı şiddetle kınıyor, suçluların bir an önce yakalanarak adaletin önüne çıkarılmasını bekliyoruz. Korkaklarla ve alçaklarla mücadelemiz kesintisiz sürecektir.” dedi.

Ankara Valiliği, sosyal medya hesabı üzerinden Özdağ’a yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “26. Dönem Milletvekili ve Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sn Selçuk Özdağ, ikametgahının önünde fiziki saldırıya uğramış olup, hastanede tedavi altına alınmıştır. Saldırganların tespiti ve yakalanmalarına yönelik çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir.” denildi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da Mardin programını keserek Ankara’ya döneceğini açıkladı. Selçuk Özdağ ile Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu’nun silahlı saldırıya uğramasına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Ahmet Davutoğlu, “Selçuk Özdağ, Orhan Uğuroğlu… Sırada kim var? Vatandaşının can emniyetini sağlayamayan iktidar görevde kalamaz! Yetkilerinizi mafyaya mı devrettiniz? Mardin seyahatimi yarıda keserek Parti Başkanlık Kurulumuzu olağanüstü toplamak üzere Ankara’ya dönüyorum. KORKMUYORUZ.” ifadelerini kullandı.

“HER GELİŞMENİN 1. DERECEDEN SORUMLUSU CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMIDIR”

Midyat’tan yaptığı açıklamada programını değiştirerek Ankara’ya gideceğini belirten Davutoğlu, şöyle konuştu: “Olayın detaylarını araştırıyoruz. Bir siyasi evinin önünde arabasına doğru yürürken saldırıya uğramışsa bunun izahı olamaz. Bu açıkça bir terör faaliyetidir. Bugün terör, Ankara’nın caddelerine inmişse, biz bunun adına siyasi terör deriz. Gerekenin yapılmasını herkesten bekliyoruz. 3 mesajımız var, birisi doğrudan Cumhurbaşkanı’na; ülkedeki olumlu ve olumsuz her gelişmenin birinci dereceden sorumlusu Cumhurbaşkanlığı makamıdır. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, Türkiye’ye böyle bir yapı getirdi. Cumhurbaşkanı’ndan saldırıya ilişkin açık ve net bir açıklama bekliyoruz. Hiçbir şekilde üstü örtülemeyecek, göz ardı edilemeyecek, suskunlukla karşılanamayacak bir siyasi terörle karşı karşıyayız.”

“SALDIRILARA İZİN VERİLİRSE SORUMLUSU CUMHURBAŞKANIDIR”

Davutoğlu, İçişleri Bakanı ve bütün güvenlik birimlerinden “saat geçmeden, gün geçmeden” açıklama yapmalarını istedi. Davutoğlu, “Kamera kayıtları vardır, istihbaratları vardır, hiçbir mazeret kabul edilemez. Türkiye’de siyasilere dönük bu tür saldırılara izin verilirse, bunun sorumlusu Cumhurbaşkanı ve kabine üyeleridir.” diye konuştu.

Davutoğlu, “İkinci mesajda saldırıyı tertipleyip saldırıda piyon olarak kullanılanlara sesleniyoruz; bizim, çıktığımız yoldan geri adım atacağımızı düşünüyorlarsa, yanılıyorlar. Biz bir yola çıktık mı kararlılıkla çıkarız, karşımıza kim çıkarsa çıksın, ister terör örgütleri isterse mafyavari çete örgütleri bilsinler ki son nefesimize kadar bu ülkede hukuk devleti mücadelesi veririz.” dedi.

Son olarak kamuoyuna seslenen Davutoğlu, “Ankara’da siyasi bir şahsiyete tahammül gösteremeyenler, milli birliği savunamazlar” mesajını verdi.

HDP’den tepki

HDP STK ve Siyasi Partilerle İlişkiler Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, Gelecek Partili Selçuk Özdağ’a bu sabah evinin önünde düzenlenen saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Saldırıyı kınadıklarını belirten Bakırhan, “Söz konusu saldırının tam da siyaseti ve siyasetçileri hedef gösteren yaklaşımların rutin hale geldiği ve sorumluların aklandığı bir dönemde gerçekleştirilmesi tesadüf değildir.” dedi. 

Bu tarz saldırıların Türkiye’de demokratik siyasetin zor koşullarda yürütüldüğünün göstergesi olduğunu ifade eden Bakırhan, şöyle devam etti: “Nefret söylemini kullanan, toplumu kutuplaştırıp gerginlik yaratan iktidar bloğu bu saldırının müsebbibidir. Birimize değil hepimize karşı gelişen bu tür saldırıları durdurmanın yolu da ortak hareket etmektir. Siyaseti zehirleyen, ülkeye siyasetsizliği dayatan ve insanların kendisini ifade etmesinin önünü kapatan koşullara bir an evvel son verilmelidir. Bu saldırının faillerinin ortaya çıkarılmaması, iktidarın bu konudaki sorumluluğunu ağırlaştıracaktır.”

CHP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada; evinin önünde arabasına bineceği sırada silahlı ve sopalı bir grubun saldırısına uğrayan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’ı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini ilettiği bildirildi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de “Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sayın Selçuk Özdağ’a yapılan saldırıyı kınıyor, kendisine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’yu derhal görevini yerine getirmeye davet ediyorum.” şeklinde konuştu.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here